Huai’an – Chiny

Huai’an to miasto prefekturalne w Prowincji Jiangsu. Obejmuje obszar 10 100 km², a jego populacja wynosi 5,38 miliona osób (z tego w ok. miliona mieszka na powierzchni 100 km²). Huai’an jest miastem turystycznym o bogatej kulturze, z wieloma malowniczymi miejscami i zabytkami historycznymi.
Huai’an może się poszczycić bogatą historią sięgającą ponad 2,200 lat. Razem z Yangzhou, Suzhou i Hangzou nazywane są „Czterema Głównymi Metropoliami” wzdłuż Wielkiego Kanału. Z Huai’an pochodzi wiele znaczących postaci, takich jak wielki strateg Hanxin, Wu Cheng’en autor „Pielgrzymki na Zachód” czy bohater narodowy Guan Tianpei. Tutaj także urodził się w 1898 roku i spędził pierwszych 12 lat życia Zhou Enlai, pierwszy premier nowych Chin. Ponadto Huai’an znane jest ze swojej kuchni, która zyskała prestiż delikatnymi przekąskami z ryb i ryżu.
W ostatnim czasie Huai’an stało się rozwiniętym ośrodkiem przemysłowym, gdzie działa ponad 10,000 przedsiębiorstw przemysłowych. Gospodarka opiera się na pięciu filarach: metalurgii, tekstyliach, przemyśle chemicznym i maszynowym oraz tytoniu. Rozkwit przeżywają również inżynieria genetyczna, medycyna, energetyka i ochrona środowiska, elektronika i nauka. Huai’an może również poszczycić się obfitymi zasobami naturalnymi, takimi jak ropa naftowa, gaz naturalny czy sól kamienna.
Region ten posiada bardzo dobrze rozwiniętą i wygodną sieć transportu, dogodne położenie geograficzne i przyjazne warunki do rozwoju biznesu. W mieście działa sześć wyższych uczelni i 38 szkół zawodowych, w których kształci się 170 tysięcy uczniów.
Miasto rozwija kontakty partnerskie z 11 miastami z 10 państw, m.in. Francji, Białorusi, USA, Korei Południowej, Włoch, Japonii, Rosji i Polski.
Kontakty Płocka i Huai’an zostały zapoczątkowane w 2006 roku za pośrednictwem Konsulatu Polskiego w Szanghaju, czego efektem była wizyta delegacji miasta Huai’an w Płocku w maju tego samego roku.
24 września 2007 roku podczas oficjalnej wizyty delegacji Płocka w Huai’an został podpisany list intencyjny w sprawie przyjacielskiej wymiany i współpracy.
Umowę partnerską podpisano 8 lipca 2010 roku w czasie wizyty delegacji Huai’an w Płocku.