Informacje podstawowe
Uchwała krajobrazowa to skrócona nazwa Uchwały Nr 381/XXII/2020 Rady Miasta Płocka z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane na obszarze Miasta Płocka.
Jest to akt prawa miejscowego, będący kompleksowym rozwiązaniem pozwalającym zapanować nad chaosem w przestrzeni publicznej oraz niekontrolowaną ekspansją reklamy zewnętrznej w krajobrazie miejskim. Wskazuje katalog nośników reklamowych (tablic i urządzeń reklamowych), w tym tych stanowiących szyldy informujące o prowadzonej działalności gospodarczej, które można sytuować w mieście. Określa zasady ich lokalizacji, gabaryty i materiały budowlane, z jakich mogą być wykonane. Zapisy uchwały krajobrazowej odnoszą się także do ogrodzeń oraz obiektów małej architektury, określając sposób ich sytuowania, gabaryty oraz materiał wykonania.
Pamiętaj:
- Umieszczenie po dniu 6 października 2020 r. tablicy lub urządzenia reklamowego, obiektu małej architektury czy też ogrodzenia jest możliwe jedynie pod warunkiem, że są one zgodne z uchwałą krajobrazową.
- Za niestosowanie się do zapisów uchwały krajobrazowej odnoszących się do tablic i urządzeń reklamowych grożą kary pieniężne.
- Spełnienie warunków określonych w uchwale krajobrazowej nie zwalnia od obowiązku uzyskania prawa do dysponowania terenem oraz innych pozwoleń wymaganych przepisami szczególnymi, w tym prawa budowlanego i ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. (czytaj więcej – regulacje prawne)
Warunki i terminy dostosowania tablic i urządzeń reklamowych, ogrodzeń oraz obiektów małej architektury istniejących w dniu wejścia w życie uchwały krajobrazowej:
- Tablice i urządzenia reklamowe istniejące w dniu wejścia w życie uchwały tj. w dniu 6 października 2020 r. powinny zostać dostosowane do zakazów, zasad i warunków określonych w Uchwale Nr 381/XXII/2020 Rady Miasta Płocka z dnia 27 sierpnia 2020 r. do dnia 15 września 2024 roku, zgodnie z zapisami § 19 ww. uchwały.
- Ogrodzenia i obiekty małej architektury, które istniały przed wejściem w życie uchwały krajobrazowej, tj. przed 6 października 2020 r. nie trzeba dostosowywać do wprowadzonych zakazów, zasad i warunków określonych w uchwale.
Podział miasta na obszary:
- Na potrzeby uchwały krajobrazowej Płock został podzielony na 3 obszary – dla każdego z nich obowiązują inne regulacje – patrz mapa.
Dopuszczalna liczba szyldów:
- Dopuszcza się maksymalną, łączną liczbę szyldów, umieszczanych na nieruchomości przez jeden podmiot prowadzący na niej działalność, równą 10 (dziesięć), przy zachowaniu dodatkowych warunków nakładanych na poszczególne rodzaje szyldów przez inne przepisy uchwały, z zastrzeżeniem, że dla szyldów umieszczonych na elementach wyposażenia sezonowych ogródków gastronomicznych określa się dopuszczalną maksymalną, łączną liczbę równą 100 (sto).
Pomiary parametrów na potrzeby uchwały krajobrazowej:
- Odległość między obiektami w przestrzeni stanowi długość odcinka wyznaczonego między punktami stanowiącymi rzut skrajnych punktów obiektów na płaszczyznę poziomą terenu.
- Dopuszcza się tolerancję błędu wykonawczego dla granicznych wielkości podawanych gabarytów tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, pola powierzchni służącej ekspozycji reklamy oraz ogrodzeń w wysokości 5%.
- W przypadku braku możliwości jednoznacznego określenia gabarytów tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych wolnostojących, w celu ustalenia ich szerokości i głębokości należy przyjąć szerokość i głębokość prostopadłościanu opisanego na skrajnych punktach tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego.
- Odległości pomiędzy wolnostojącymi tablicami reklamowymi i urządzeniami reklamowymi, sytuowanymi przy drodze nie dotyczą odległości względem tablic reklamowych i urządzeń reklamowych znajdujących się po przeciwnych stronach drogi.