Trasa spacerowa PTTK

 

Szlak spacerowy po Płocku:

 

Trasa szlaku spacerowego zaczyna i kończy się przy Placu E. Jurgensa przed kościołem Św. Jana Chrzciciela.

Dalej prowadzi Aleją Spacerową, Aleją A. Roguckiego, przez plac obok kościoła Św. Jadwigi Królowej (obejście prawa stroną kościoła) do ul. Gwardii Ludowej.

Następnie skręcamy w lewo obok obiektów sportowych „Orlenu” udając się w stronę mostu na rzece Brzeźnicy.

Pod most schodzimy (prawą stroną) nieutwardzona drogą i skręcamy w lewo wzdłuż rzeczki Brzeźnicy (prawy dopływ Wisły), po drodze mijamy schronisko dla zwierząt i dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Dobrzyńską, tj. półmetek naszego spaceru (3,5 km).

Przecinamy ulicę Dobrzyńską i dalej kontynuujemy nasz spacer ulicą Parową (jest to jeszcze nie utwardzona w pełni droga, ale przyszłościowo ulica o nazwie „Parowa”).

Spacerując ulicą Parową wśród pagórkowatych łąk dochodzimy do ulicy Kazimierza Wielkiego (w lewo) i Szpitalnej (w prawo) przechodzimy na drugą stronę tego skrzyżowania i skręcamy w lewo nieutwardzoną ścieżką prowadzącą dołem skarpy.

Z prawej strony mamy widok na sztuczne jezioro o nazwie „Sobótka” i na plażę znajdujące się wzdłuż jeziora kierując się dalej naszą „ścieżką spacerową” u podnóża skarpy. Poza jeziorem „Sobótka” mamy z prawej strony widok na Wisłę i plażę.

Dochodzimy do Jaru Kazimierza Wielkiego i skręcamy w lewo, po schodach wchodzimy na skarpę, bezpośrednio na ulicę Kazimierza Wielkiego obok z lewej strony pozostawiamy lub zwiedzamy Bazylikę Starokatolickiego Kościoła Mariawitów i udajemy się ulicą Okrzei do skrzyżowania z ulicą Abpa A. J. Nowowiejskiego.

Przechodzimy na drugą stronę na plac przed kościołem Św. Jana Chrzciciela, gdzie koniec (początek) naszego spaceru (7 km).

TRASA SZLAKU NA MAPIE