Miasta Partnerskie

Płock ma trzynaście miast partnerskich

Według kolejności zawieranych umów są to: Loznica w Serbii, Darmstadt w Niemczech, FortWayne w USA, Forli we Włoszech, Możejki na Litwie, Auxerre we Francji, Bielce w Mołdawii, Gmina Thurrock w Wielkiej Brytanii, Huai’an w Chinach, Plewen w Bułgarii, Żytomierz na Ukrainie, Rustawi w Gruzji i Sines w Portugalii.

Ponadto – na podstawie podpisanego listu intencyjnego – Płock współpracuje z miastem Bayanzurkh w Mongolii.

Dorocznym świętem wszystkich miast partnerskich Płocka jest Piknik Europejski organizowany od 1999 roku w maju. Impreza jest okazją do zapoznania z dorobkiem kulturalnym naszych partnerów i obejmuje wystawy, kiermasze, konkursy i występy zespołów muzycznych.

Za aktywność na forum międzynarodowym, otwartość na świat i organizację imprez propagujących ideę integracji, Płock był trzykrotnie nagradzany przez Radę Europy. W 2004 roku otrzymaliśmy Dyplom Europejski, w 2005 Flagę Honorową, a w 2009 roku Tablicę Honorową.


Na znak protestu wobec agresji Rosji i jej białoruskiego sojusznika na Ukrainę Prezydent Miasta Płocka zawiesił współpracę partnerską Płocka z rosyjskim Mytiszczi i Nowopołockiem na Białorusi z dniem 2 marca 2022 r.

31 marca 2022r. Rada Miasta Płocka zdecydowała o wypowiedzeniu umów o współpracy partnerskiej: