Trasa zimowego zwiedzania ZOO

Od grudnia można wybrać się do płockiego ZOO na rodzinny spacer specjalnie opracowaną Trasą Zimowego Zwiedzania. Po drodze zobaczymy: daniele, żurawie mandżurskie, orłany, gorale chińskie, pantery śnieżne, tygrysy syberyjskie, cietrzewie, makaki japońskie, foki szare, pandy małe, puszczyki mszarne i renifery fińskie.

Płockie zoo jako jedyne w Polsce ma renifery fińskie, zwane leśnymi. W listopadzie 2017 roku do mieszkającej w Płocku pary reniferów – Reni i Ferka – dołączyły dwie mode samiece. Przyjechały do Płocka z ogrodu zoologicznego w Szwecji.

W warunkach naturalnych renifery fińskie, zwane też leśnymi, zamieszkują głownie tereny Finlandii i Rosji. Ich liczebność szacowana jest łącznie na ok. 8700 osobników. To największy, a zarazem jedyny zagrożony wyginięciem podgatunek renifera. Obecnie Finlandia i Rosja współpracują w ramach programu reintrodukcji renifera leśnego. Podgatunek ten objęty jest europejskim programem ochrony. Został też wpisany na Czerwoną listę gatunków ginących.

Wszystkie zimowe ekspozycje zaznaczone są na specjalnej mapce, którą bezpłatnie można otrzymać przy wejściu w kasie biletowej.

Warto też zajrzeć do pawilonu tamaryn i marmozet, pawilonu ptaków tropikalnych oraz do akwarium i herpetarium.

Pięknie położone na nadwiślańskiej skarpie ZOO jest jednym z 15 ogrodów w Polsce. Posiada blisko 4 tysiące zwierząt reprezentujących ponad 300 gatunków. ZOO czynne jest codziennie, o każdej porze roku, również w soboty, niedziele i wszystkie dni świąteczne, zatem można odwiedzić je także w Święta Bożego Narodzenia czy w Nowy Rok.

Wszyscy odwiedzający płocki Ogród Zoologiczny mogą codziennie o godz. 12 obserwować karmienie leniwców, a o godz. 13 trening medyczny i karmienie fok.

W soboty, niedziele i święta w pawilonie herpetarium o godz. 12 odbywają się pokazy gadów, płazów i bezkręgowców.