Szlak Nadwiślański 4a im. Władysława Broniewskiego

  • PLOCK PTTK (0,0)
    – SOCZEWKA (12,5)
    – KRZYWY KOŁEK (16,5)
    – LUCIEŃ (24,5)
    – GOSTYNIN PKS (32,0 km)

Południowy odcinek szlaku niebieskiego poprowadzi nas wzdłuż brzegu Wisły i Skrwy Lewej.

Pobierz aplikację mobilną o szlaku na telefon

Na trasie malownicze widoki meandrujących rzek, różnorodne drzewostany i siedliska leśne, jeziora, zabytki architektury, rezerwaty przyrody.
Początek szlaku to Płocki Odwach – siedziba PTTK. Ulicą Mostową kierujemy się do Radziwia, przez most na Wiśle. Tędy prowadzą również szlaki czarny i czerwony. Szlak niebieski skręca w Radziwiu w prawo, ulicą Popłacińską, w kierunku Włocławka. Kierując się na zachód przekraczamy Skrwę Prawą i wchodzimy na teren Soczewki, wsi letniskowej, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Na skrzyżowaniu dróg kościół neogotycki, jednonawowy a 1906 r. Za kościołem cmentarz z kwaterą liczącą 129 mogił żołnierzy poległych w obronie linii Wisły w 1939 r. Z Soczewki udajemy się do Krzywego Kołka, aby powędrować górnym odcinkiem Skrwy Prawej. Bardzo zróżnicowany drzewostan od wyniosłych olch do niskiej roślinności lęgowej. Przekraczając Skrwę w kierunku południowym lokalna szosa asfaltowa doprowadzi nas do jeziora Białego.
Ponownie przekraczając Skrwę dochodzimy do szosy Nowy Duninów-Gostynin i udajemy się w kierunku Lucienia. W Lucieniu pałac położony w zabytkowym parku z XIX w., który uległ częściowemu spaleniu w 1968 r. Z Lucienia kierujemy się w kierunku Gostynina, przekraczając most na rzece Osetnica.
Traktem Bierzewickim kierujemy się do centrum Gostynina, po prawej stronie nowoczesny kościół, nieco dalej Plac Wolności (Centrum Gostynina). Tu spotykają się szlaki czerwony i żółty, a niebieski kończy swój bieg.
Szlak częściowo nadaje się do uprawiania turystyki rowerowej.