Szlak główny Kotliny Płockiej
- DOBRZYKÓW PKS – (0,0)
– JEZ. CIECHOMICKIE (5,5)
– JEZ. GÓRSKIE (8,5)
– GRABINA PKS (10,0)
– ŁĄCK PKP (15,5)
– JEZ. SENDEŃ (18,0)
– KRZYWY KOŁEK (24,5)
– TRZCIANNO (29,5)
– NOWY DUNINÓW (32,5)
– / Włocławek 71,5 km /
Pobierz aplikację mobilną o szlaku na telefon
W Dobrzykowie kościół parafialny, drewniany z I poł. XV wieku, przebudowany w późniejszych wiekach. Godne uwagi barokowe ołtarze i obrazy z XVII w., malowane na desce. Przy kościele dwa okazałe jesiony – pomniki przyrody.
Z Dobrzykowa szlakiem kierujemy się w kierunku jeziora Ciechomickiego, pięknym odcinkiem leśnym, dalej nad jeziorem Górskim we wsi Grabina (liczne ośrodki wypoczynkowe), do szosy asfaltowej Płock – Grabina. Tu spotkamy trzy okazałe dęby – pomniki przyrody o obwodzie 300-380 cm i wysokości 20-21 m. Idąc szeroką drogą, wśród wspaniałego drzewostanu zbliżamy się do rezerwatu „Łąck”. Jest to chroniony stoosiemdziesięcioletni drzewostan sosnowy. Zmierzając dalszą trasą wędrujemy w kierunku Sendenia Dużego, po drodze jezioro Jeziórko i Sendeń wraz z rezerwatem przyrody „Jastrząbek”. Z Sendenia do Krzywego Kołka, ocierając się o brzeg jeziora Soczewka wędrujemy przez piękne tereny chronione GWPK, przy towarzyszącej Skrwie.
Kierujemy się w kierunku Nowego Duninowa, po drodze osada Jeżewo, rezerwat przyrody „Kresy” z torfowiskami i wsią Trzcianno. Docieramy do Nowego Duninowa, gdzie godnymi zwiedzenia są: zespół pałacowo-parkowy z XIX w., pałacyk myśliwski oraz neogotycki zameczek. Obiekty te otoczone są parkiem z kilkoma pomnikami przyrody. Do pałacu prowadzi aleja lipowa, W Nowym Duninowie bogatej historycznie miejscowości, okazały kościół parafialny w stylu neogotyckim z rzeźbionymi w drewnie ołtarzami. W pobliżu kościoła pomnikowa lipa drobnolistna (obwód 415 cm i wys. 16 m). Na miejscowym cmentarzu obelisk na grobie Adama Adolfa Tołłoczki (1834-1898), sławnego podróżnika i badacza Syberii. Tu kończymy wędrówkę szlakiem żółtym.
Szlak tylko częściowo nadaje się do uprawiania turystyki rowerowej.