Szlak 1B im. Bolesława Krzywoustego

 • PŁOCK PTTK (0,0)
  – DZIERZĄZNA (6,5)
  – JEZ. JEZIORKO (9,5)
  – JEZ. SENDEŃ (10,5)
  – JEZ. BIAŁE (16,0)
  – GORZEWO STANICA ZHP (18,0)
  – KRUK (21,O)
  – GOSTYNIN- (26,5)
  – / Kutno PKP 60,5 km /

 

Pobierz aplikację mobilną o szlaku na telefon

Naszą wędrówkę po tym szlaku rozpoczynamy sprzed siedziby PTTK – Odwachu, ul. Tumska 4. Dalej ul. Mostową przez most do Radziwia. W Radziwiu skręcamy w ulicę Zieloną i po przebyciu ok. 4,5 km wkraczamy na tereny leśne tzw. „Krzywy Borek”. Dochodzimy do wsi Dierżąźnia i szlak wprowadza nas na teren Gostynińsko Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie marszu największy i najciekawszy rezerwat przyrody „Jastrząbek” oraz dwa nieduże jeziora Sendeń i Jeziórko. Na terenach bagiennych rzadkie gatunki roślin: rosiczka i widłak. Ciekawa i urozmaicona rzeźba terenu – bogaty drzewostan z przewagą sosny, dębów, modrzewi, brzozy. Do szczególnie cennych w rezerwacie, należy ponad sto czterdziestoletni drzewostan modrzewiowo-dębowo-sosnowy.
Wśród ptactwa wodnego duże ilości kaczek, czapla siwa, bocian biały i czarny. Opuszczając teren rezerwatu dochodzimy do wsi Sendeń Duży, a w nim nowoczesny, oryginalny kościół. W odległości 50 m od szosy dwupniowy jałowiec o wysokości 6,5 m i obwodzie pnia 90 i 45 cm. Wychodząc z parku krajobrazowego kierujemy się przesmykiem między jeziorami Białym i Drzesno. Za przesmykiem drogą piaszczystą dotrzeć można do miejscowości Gorzewo, gdzie znajduje się stanica harcerska. Nad malowniczym, wschodnim brzegiem jeziora Sumino można odpocząć po trudach wędrówki.
Udając się w kierunku południowo-zachodnim, szerokim traktem dochodzimy do miejscowości Kruk, dalej drogą asfaltową przez Bierzewice i Legardę zmierzamy w kierunku Gostynina / dworzec PKP i centrum miasta/. W Gostyninie można zobaczyć zamek /duże zniszczenie/ z końca XV wieku, z baszta w stanie pierwotnym. Wokół fosy stanowiące pozostałośćpo zamku obronnym. Ponadto hale targowe i ratusz z połowy XIX wieku. W pobliżu Gostynina cztery rezerwaty przyrody, w tym wspaniały Oz Dybanka o wysokości 121 npm. W dole Skrwa Lewa, małe jeziorko, a niedaleko zameczka osnute legendą jezioro Kocioł.

W odległości 4 km od Gostynina w miejscowości Gaśno – pomnik mogiła powstańców styczniowych oraz miejsce straceń z okresu II wojny światowej.

Z Gostynina szlak prowadzi w kierunku południowym przez rezerwat: „Brzozówka”, Sierakówek, Strzelce Kujawskie, Głogowiec, Raciborów, Żurawieniec i w Kutnie na dworcu PKP koniec szlaku.
Szlak tylko częściowo nadaje się do uprawiania turystyki rowerowej.