O mieście
Płock to miasto na prawach powiatu, położone w centrum Polski, około 110 km na zachód od Warszawy, na terenie województwa mazowieckiego. Geograficznie Płock jest usytuowany na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego.
Nasi przodkowie, doceniając walory obronne miejsca, ulokowali swój gród na wysokim brzegu Wisły. W średniowieczu Płock był jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku – faktyczną stolicą Polski. W Kaplicy Królewskiej Bazyliki Katedralnej znajduje się sarkofag ze szczątkami ówczesnych władców: Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Zamek był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, a obecnie, nieprzerwanie od 1075 roku,w Płocku urzędują biskupi. Prawa miejskie Płock otrzymał w 1237 roku i jest 20 lat starszy od Krakowa.
Spośród innych nadwiślańskich miast Płock wyróżnia wyjątkowo malownicze położenie na stromej, 52-metrowej skarpie, zwanej Wzgórzem Tumskim. Panorama Płocka od strony Wisły urzeka swą urodą. Ze skarpy rozciąga się malowniczy widok na szeroko rozlane wody rzeki, która ma w tym miejscu prawie półtora kilometra szerokości i zachowała niemal pierwotny charakter.
Miasto ma niepowtarzalny urok i atmosferę, jaką daje mieszanka wielowiekowej historii z nowoczesnością, sztuki z techniką,dzikiej natury z rozwiniętym przemysłem, ciszy starych murów z festiwalowymi brzmieniami. Z tych kontrastów wyrasta miasto o dużym potencjale turystycznym i gospodarczym, nastawione na rozwój i zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakości życia.
Obecnie Płock liczy około 120 tysięcy mieszkańców, z których prawie jedna piąta nie przekroczyła 19. roku życia. To miasto akademickie, w którym studenci kształcą się w czterech wyższych uczelniach (filia Politechniki Warszawskiej, Mazowiecka Uczelnia Publiczna, Szkoła Wyższa Pawła Włodkowica, Wyższe Seminarium Duchowne).
Płock to również silny ośrodek gospodarczy o zróżnicowanej strukturze branżowej, zorientowany na innowacyjność, nowoczesne technologie i sukces w biznesie.
W mieście dominuje przemysł paliwowo-energetyczny i chemiczny. Tu ma swoją siedzibę Orlen SA – potentat na rynku paliwowym w Polsce i jedna z największych tego typu firm w Europie Środkowo-Wschodniej, PERN; w branży chemicznej działa także Basell Orlen Polyolefins. Dobrze rozwija się przemysł spożywczy (Dr Oetker), maszynowy (CNH Polska), odzieżowy (Levi Strauss), budowlano-montażowy (BudMat).
Wiele inicjatyw gospodarczych powstało na terenie Płockiego Parku Przemysłowo Technologicznego, obszaru inwestycyjnego, wyposażonego w niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej media. Tam ulokowały się firmy z branży chemicznej i przetwórstwa chemicznego, ogólnobudowlanej, obróbki metali, recyklingu, inżynierii maszyn i urządzeń przemysłowych. W Parku jest także miejsce dla przedsięwzięć sektora badawczo-rozwojowego oraz nowoczesnych usług biznesowych.
Płock to idealne miasto na weekend, pełne uroku i historycznych ciekawostek, cennych zabytków i atrakcyjnych miejsc. Bazylika Katedralna, skarbiec w Muzeum Diecezjalnym, kolekcja secesji w Muzeum Mazowieckim, niedawno otwarte Muzeum Żydów Mazowieckich, najstarsza szkoła w Polsce – Małachowianka z pieczołowicie odrestaurowaną dawną Kolegiatą św. Michała i Kolegium Jezuickim, Stary Rynek z ratuszem – to tylko niektóre z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Warto wybrać się tu całą rodziną, gdyż i na dzieci czeka wiele atrakcji, wśród których największą jest Ogród Zoologiczny, przepięknie ulokowany na opadających ku Wiśle tarasach. Żyje w nim ponad 3,5 tysiąca zwierząt reprezentujących 300 gatunków. Są tu między innymi ssaki kopytne, kangury, dzikie koty, pandy małe, a także słonie, żyrafy, foki i najmniejsze małpki świata – tamaryny i marmozety. Na terenie ogrodu są też inne atrakcje, jak park linowy, kolejka tyrolska czy ścianka wspinaczkowa. Raz w roku latem ogród otwarty jest także w nocy, przyciągając kilkuset sympatyków imprezy pod nazwą ZOONOC. I nie trzeba jechać na koniec świata, by znaleźć się w prawdziwej dżungli, w której na śmiałków czekają węże, jaszczurki i piękne motyle.
Na bulwarze nadwiślańskim czeka kolejna atrakcja: 365 metrowe molo zakończone okrągłą, przeszkloną kawiarnią. Jego konstrukcja – jedyna taka w Polsce – wchodzi łukiem w nurt Wisły, oddzielając port jachtowy od rzeki. Latem przy molo cumuje statek spacerowy.
Miasto stwarza dobre warunki do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Wielu zazdrości płocczanom plaży i kąpieliska w centrum miasta. Zalew Sobótka to starorzecze tuż przy brzegu Wisły z czystą wodą i piaszczystą plażą, na której jest boisko do gry w piłkę plażową, zjeżdżalnia dla dzieci, a także wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych.
Od kiedy wokół zbiornika zbudowano ścieżki rowerowe i spacerowe, stało się ono ulubionym miejscem treningu biegaczy. Płocczanie kochają biegać, z roku na rok przybywa imprez tego rodzaju. Największą jest wrześniowy Półmaraton Dwóch Mostów – międzynarodowy bieg, który gromadzi blisko tysiąc zawodników.
W Płocku znajduje się hala sportowo-widowiskowa Orlen Arena z widownią na 5,5 tysiąca osób, trzy stadiony, trzy pływalnie, dwie ścianki wspinaczkowe, skate park, tor pumptrack, korty tenisowe, przystań jachtowa i lotnisko aeroklubu, a zimą – lodowisko.
Dumą miasta są szczypiorniści Orlen Wisły Płock, jedna z najlepszych drużyn piłki ręcznej w kraju, wielokrotni Mistrzowie Polski. Natomiast Orlen Stadion im. Kazimierza Górskiego to miejsce zmagań drużyny piłki nożnej Wisły Płock. Miasto ma również olimpijczyków i medalistów Mistrzostw Świata i Europy w innych dyscyplinach sportowych, takich jak: sztuki walki, wioślarstwo, tenis osób niepełnosprawnych, motoparalotniarstwo.
Bogaty jest kalendarz letnich imprez kulturalnych w Płocku. Niemal w każdy weekend tętni życiem Stary Rynek, amfiteatr, plaża nad Wisłą, teatr i sale koncertowe, muzyka rozbrzmiewa we wnętrzach Bazyliki Katedralnej. Piknik Europejski, Jarmark Tumski i Dni Historii Płocka, Wianki, Big Festivalowski, Vistula Folk Festival, festiwal Themersonów – to nazwy tylko niektórych wydarzeń, w których chętnie uczestniczą zarówno płocczanie, jak i turyści.
Wielu fanom muzyki Płock kojarzy się właśnie z festiwalami na pięknej nadwiślańskiej plaży, w sąsiedztwie majestatycznych zabytków. W tej niepowtarzalnej scenerii odbywają się co roku międzynarodowe imprezy muzyczne. Wielu gości przyjeżdża na Polish Hip-Hop Festival; liczną publiczność gromadzi zamykający sezon Summer Fall Festival.
Niewątpliwym atutem Płocka jest bezpośrednie sąsiedztwo rozległych lasów, jezior i rzek, co stwarza idealne warunki dla turystyki pieszej i rowerowej, a także uprawiania sportów wodnych. Miasto otoczone jest przez dwa parki krajobrazowe – Brudzeński na zachodzie, przecięty rzeką Skrwą (spływy kajakowe) i wspaniałymi wąwozami (przez te tereny przebiega płocki etap Poland Bike Maraton) oraz Gostynińsko – Włocławski na południu, z lasami i kilkudziesięcioma jeziorami, wokół których skupionych jest wiele ośrodków wypoczynkowych.