Programy profilaktyczne

Miasto Płock aktualnie realizuje następujące programy polityki zdrowotnej oraz akcje profilaktyczne dla mieszkańców:

  • Program profilaktycznych szczepień przeciw grypie dla mieszkańców miasta Płocka w latach 2018– 2020. Jest adresowany do osób w wieku 65 lat i więcej (decyduje rok urodzenia) zamieszkałych na terenie miasta Płocka i wpisanych na listę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej podmiotów leczniczych realizujących Program.
  • Program profilaktycznych szczepień przeciw HPV w latach 2019 – 2021. Jest adresowany do dziewcząt w wieku 12 lat (przy określaniu wieku należy brać pod uwagę rok urodzenia: w 2019r. – dla dziewcząt z rocznika 2007, w 2020r. – dla dziewcząt z rocznika 2008, w 2021r. – dla dziewcząt z rocznika 2009) zamieszkałych na terenie miasta Płocka, które dotąd nie zakończyły pełnego cyklu szczepień i są wpisane na listę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej podmiotów leczniczych realizujących Program. Co roku będzie szczepiona grupa dziewcząt w tym samym przedziale wiekowym (12 lat).
  • Program profilaktycznych szczepień przeciw meningokokom dla mieszkańców miasta Płocka w latach 2018 – 2020. Jest adresowany do grupy dzieci w wieku od 12 do 23 miesięcy (w drugim roku życia) zamieszkałych na terenie miasta Płocka, które dotąd nie zakończyły pełnego cyklu szczepień i są wpisane na listę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej podmiotów leczniczych realizujących Program.
  • Akcja profilaktycznych szczepień przeciw pneumokokom dla seniorów. W ramach Akcji z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom będą mogli skorzystać mieszkańcy Płocka w wieku 65 lat i więcej, zapisani do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej na terenie miasta. Wystarczy przyjęcie 1 dawki szczepionki, by na wiele lat podnieść swoją odporność na choroby wywoływane przez pneumokoki.
  • Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego w latach 2019-2021. Adresatami programu są osoby mieszkające w Płocku w wieku 50 lat i więcej niezależnie od wywiadu rodzinnego, w wieku 40-65 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego, w wieku 25-65 lat z rodziny HNPCC (rodzinnego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością) – w tym przypadku potrzebne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej, które dotychczas nie leczyły się z powodu nowotworów jelita grubego i nie miały wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.
  • Program profilaktyki próchnicy dla dzieci i młodzieży miasta Płocka w latach 2018-2020. Jest adresowany do dzieci i młodzieży będących mieszkańcami miasta Płocka, uczęszczających do przedszkoli i szkół podstawowych/ gimnazjalnych na terenie Płocka oraz ich rodziców.