Zasady ogólne
Umieszczenie nowej tablicy lub urządzenia reklamowego jest możliwe jedynie pod warunkiem, że dany nośnik reklamowy jest zgodny zapisami Uchwały Nr 381/XXII/2020 Rady Miasta Płocka z dnia 27 sierpnia 2020 r. Za niestosowanie się do zapisów ww. uchwały grożą kary pieniężne.
Nośniki reklamowe, które zostały usytuowane przed wejściem w życie Uchwały Nr 381/XXII/2020 będą musiały zostać dostosowane do wprowadzonych zakazów, zasad i warunków do dnia 15 września 2024 roku.
O ile przepisy szczegółowe nie stanowią inaczej na terenie całego miasta obowiązują następujące ogólne zasady:
I. Zakazuje się sytuowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych:
- na drzewach, w polu obrysu zewnętrznego ich koron oraz w odległości mniejszej niż 5,0 m od pnia drzewa;
- na obiektach inżynierskich, konstrukcjach oporowych, budowlach o funkcji dźwiękochłonnej,urządzeniach infrastruktury sieciowej i instalacyjnej oraz urządzeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- na pojemnikach i obiektach budowlanych służących do czasowego gromadzenia odpadów komunalnych;
- z obciążeniem lub elementami stabilizującymi konstrukcję ustawionymi na poziomie terenu za wyjątkiem reklamy okolicznościowej i reklamy przenośnej.
II. Zakazuje się sytuowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych innych niż szyldy:
- na nieruchomościach o funkcji oświatowej, sakralnej, służącej administracji publicznej i placówkom dyplomatycznym;
- na terenach rodzinnych ogródków działkowych za wyjątkiem reklamy okolicznościowej;
- w strefach ochrony ekspozycji, na ciągach widokowych lub osiach widokowych i kompozycyjnych, określonych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub innych aktach prawa miejscowego, za wyjątkiem reklamy okolicznościowej oraz reklamy przenośnej;
- na terenach cmentarzy i ich ogrodzeniach.
III. Nakazuje się:
1) Sytuowanie tablic reklamowych i urządzeń reklamowych lokalizowanych na elewacji:
- zgodnie z podziałami architektonicznymi obiektu budowlanego, w szczególności wypośrodkowanych względem: otworów okiennych lub drzwiowych, detali architektonicznych, osi kompozycyjnych oraz płaszczyzny elewacji;
- z zachowaniem następujących odległości: minimum 0,5 m od krawędzi elewacji, minimum 0,1 mod krawędzi otworów okiennych lub drzwiowych, minimum 0,1 m od krawędzi najbliższego detalu architektonicznego oraz minimum 0,5 m od krawędzi tablic z numerami porządkowymi nieruchomości i nazwami ulic, tablic informacyjnych oraz tablic umieszczanych na podstawie przepisów odrębnych z zastrzeżeniem, że powyższe odległości nie dotyczą tablic reklamowych i urządzeń reklamowych dopuszczonych do lokalizacji w świetle otworów okiennych i drzwiowych według przepisów szczegółowych w sposób, który nie prowadzi do przesłaniania detali architektonicznych i balustrad; oraz z zastrzeżeniem, że niniejszy nakaz nie dotyczy znaków bez tła, znaków przestrzennych oraz neonów reklamowych, dla których tło może stanowić płaszczyzna boniowana elewacji;
- w obrębie danego pasa reklamowego dotyczących wyłącznie działalności lokalu, do którego przynależy witryna znajdująca się poniżej danego pasa.
2) Niezwłoczne doprowadzenie terenu lub obiektu do stanu niepogorszonego w stosunku do poprzedzającego umieszczenie tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego w przypadku ich demontażu.
3) Maksymalne ograniczenie widoczności elementów konstrukcyjnych oraz instalacji zasilających tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, w szczególności poprzez:
- ukrycie w obudowie lub wkomponowanie konstrukcji w obiekt, z wyłączeniem elementów konstrukcyjnych w formie stylizowanej, w szczególności elementów kutych, żeliwnych lub nitowanych;
- ukrycie w tynku lub zamaskowanie instalacji zasilającej w energię elektryczną oraz kabli i elementów mocujących podświetlane tablice reklamowe i urządzenia reklamowe w formie kasetonów, znaków przestrzennych lub neonów reklamowych;
- sytuowanie fundamentów tablic reklamowych i urządzeń reklamowych wolnostojących, nieprzenośnych poniżej poziomu terenu.
4) Umieszczenie danych identyfikacyjnych właściciela lub operatora tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych formatu średniego i dużego w widocznym miejscu na elementach konstrukcyjnych lub w obrębie obudowy.
5) Wykonanie tablic reklamowych i urządzeń reklamowych z zastosowaniem materiałów trwałych w szczególności: szkła, blach ocynkowanych, blach aluminiowych, blach ze stali nierdzewnej, blach tytanowych, wielowarstwowych płyt kompozytowych.
IV. Dopuszcza się:
1) Sytuowanie tablic reklamowych i urządzeń reklamowych na elewacji o maksymalnym łącznym wymiarze pola powierzchni służącej ekspozycji reklamy do 20% powierzchni elewacji w poziomie parteru.
2) Sytuowanie tablic reklamowych i urządzeń reklamowych w świetle witryny, okna lub drzwi w poziomie parteru, o maksymalnym łącznym wymiarze pola powierzchni służącej ekspozycji reklamy do 40% powierzchni danej witryny, okna lub drzwi na Obszarze 1 oraz do 50% na Obszarze 2 i 3, z zachowaniem warunku określonego w pkt. 1.
3) Podświetlenie i oświetlenie tablic reklamowych i urządzeń reklamowych światłem o stałym natężeniu i kolorze.
4) Funkcjonowanie szyldów zainstalowanych przed 31 grudnia 1989 r. bądź sytuowanie szyldów stanowiących ich wierną rekonstrukcję w oryginalnej lokalizacji i formie.
5) Usytuowanie na budynku lub obiekcie w formie tablicy pełnej, znaków bez tła, znaków przestrzennych, kasetonu reklamowego, o polu powierzchni służącym ekspozycji reklamy nieprzekraczającym formatu drobnego, zawierające nazwę własną, logo lub logotyp sponsora lub fundatora.
6) Lokalizację reklam okolicznościowych, w szczególności w postaci ekspozytora, stojaka reklamowego, windera, plakatu, nośnika pneumatycznego, banera reklamowego, ekranu projekcyjnego reklamowego i ekranu świetlnego reklamowego w miejscu organizowania wydarzeń.