Spichlerz
Zabytkowy Spichlerz z przełomu XVIII i XIX wieku od lat jest miejscem ekspozycji zbiorów etnograficznych. W zasobach muzeum znajduje się 9500 muzealiów z całego Mazowsza, w tym m.in. stroje ludowe, tkaniny, kolekcja rzeźby, ceramiki, wycinanki ludowej. Znajdziemy tam trzy wystawy stałe.
Kultura Mazowsza w Ludowej Wizji Świata
Barwna i niezwykła opowieść o kulturze ludowej Mazowsza. Muzeum przeorganizowało swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy etnograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków. Do najciekawszych eksponatów należy płocka szopka wnękowa, bardzo cenny, unikatowy zabytek, datowany na około 1916 rok, dar Marii Macieszyny, badaczki strojów płockich i kurpiowskich oraz płockiej szopki bożonarodzeniowej.
Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji
Wystawa sztuki orientalnej, na którą składa się ok. 130 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego – użytkowe i dekoracyjne, militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna i monety. Kolekcja ta powstała na początku XX w. i została przekazana płockiemu muzeum przez Towarzystwo Naukowe Płockie w 1949 r.
Można tu zobaczyć „Wielką falę w Kanagawa”, jedno z najbardziej znanych na świecie dzieł sztuki, arcydzieło japońskiego drzeworytu, którego autorem jest Katsushika Hokusai.
Na wystawie znajduje się także „Budda Amitabha” (Budda Nieograniczonego Światła), dzieło z kolekcji koreańskich obrazów taenghwa, jedynej takiej w zbiorach europejskich.
Bolesław Biegas, rzeźba i malarstwo
Trzecia wystawa, to ekspozycja składająca się z 40 rzeźb gipsowych, 3 rzeźb w brązie, 13 obrazów oraz oryginalnej tkaniny z ornamentem wykonanym wg projektu Bolesława Biegasa. Spośród wymienionych obiektów 4 są własnością muzeum, pozostałe pochodzą z kolekcji Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu. Najważniejsze rzeźby: „Ziemia” i „Sfinks”, obie z 1902 r.
Godziny otwarcia Spichlerza:
wtorek – niedziela: 10.00-17.00 (sezon letni)
wtorek-niedziela: 10.00-16.00 (sezon zimowy)
poniedziałek: muzeum nieczynne