NA KOCIM SZLAKU

Zapraszamy na wędrówkę po tysiącletnim Płocku śladami… kotów. Są to niezwykłe mruczki. Stworzyli je płoccy artyści streetartowi Inko i Gnito. Wszyscy wiedzą o ich istnieniu, ale nikt nie wie kim właściwie są. Lubią chadzać własnymi drogami, dokładnie jak ich koty, które pojawiają się znienacka, pod osłoną nocy.

Płockie koty są kolorowe, kochają reggae, hip-hop, ale i ludowe oberki czy sport. Są wszędzie – na budynkach, schodach i jako wlepki na słupach. Tak naprawdę nikt nie wie ile ich jest. Pojawiają się, znikają i znowu gdzieś wychodzą. Czasami zawędrują dużo dalej. Podbijają stolicę, lansują w Kazimierzu Dolnym i Berlinie, wylegują na plaży w Dąbkach i w Chorwacji. Znajdziecie je nawet w Holandii i na Dominikanie.

 

Na koci szlak wchodzimy w ogrodzie zoologicznym. Wśród blisko 8 tysięcy zwierząt żyje liczna rodzina kotowatych: lwy, tygrysy, lamparty i pewien biało-czarny kot. Jego historia jest wzruszająca, został uratowany z rozbieranego wiaduktu i oddany pod opiekę pracownikom zoo. Dziś mieszka obok słoniarni i wita odwiedzających.

 

Zoo, jak i Płock, leży na wysokiej wiślanej skarpie. Brzeg Wisły ze szczytem skarpy łączą setki schodów i schodków. Pokonując je, rozglądajcie się uważnie, bo koty lubią się tam wygrzewać. Jeden upodobał sobie Galerię Znalezionych Rękawiczek w pobliżu starego mostu. Fana Pszczółki Mai i Zbigniewa Wodeckiego znajdziecie na schodach łączących ul. Mostową z ul. Rybaki.

 

Niedaleko, w parku przycupnął miłośnik sztuki i Dziewczyny z Perłą. Znajdują się tu chyba najszersze schody w mieście. Prowadzą od pomnika, urodzonego i wychowanego w Płocku poety Władysława Broniewskiego, na molo. Podczas Audioriver SunDay zamieniają się w wielki taneczny parkiet.

 

 

Mamy też koty, które nie potrafią żyć bez wody i właśnie nad rzeką spędzają najwięcej czasu. A warto. Wisła jest u nas bardzo szeroka i idealna na żagle. Potwierdza to kot z betonowej ostrogi w pobliżu mariny żeglarskiej „Morka”. Zachęca do spaceru na molo. Stąd równocześnie możecie podziwiać majestatyczne Wzgórze Tumskie i najpiękniejsze zachody słońca. Nie trzeba jechać nad morze. Zapewniamy!

Na schodach w pobliżu plaży nad Wisłą zadomowił się kot reggae. Tak mu się tu spodobało, że postanowił zostać po jednym z festiwali. Teraz jest stałym bywalcem największych płockich imprez: Audioriver i Polish Hip-Hop Festival. Czasami lubi skoczyć nad pobliski Zalew Sobótka. Korzysta tam z wodnych atrakcji kąpieliska w centrum miasta.

 

W Płocku widoki mamy piękne, zatem nie dziwi, że jeden z kotków przysiadł na punkcie widokowym przy Hotelu Starzyński. Jeżeli macie sokoli wzrok, może wypatrzycie mruczka, który kręci się na lewym brzegu Wisły w pobliżu mostu i parku im. mjra. Janusza Mościckiego. Ma z pewnością najlepszy widok na panoramę Płocka i Wzgórze Tumskie.

Wzgórze Tumskie jest kolebką miasta i Pomnikiem Historii. To tu, w Bazylice Katedralnej spoczywają władcy Władysław I Herman i jego syn Bolesław III Krzywousty. Za ich panowania Płock pełnił funkcję stolicy Polski. Tuż obok katedry znajdziecie relikty zamku książąt mazowieckich i budynki opactwa pobenedyktyńskiego, gdzie obecnie mieści się Muzeum Diecezjalne.

 

Wędrując alejkami skarpy, po drodze miniemy najstarszą szkołę w Polsce – Małachowiankę. Jej wychowankami byli m.in. Ignacy Mościcki – prezydent II Rzeczypospolitej, Tadeusz Mazowiecki – pierwszy premier III RP, Jan Zumbach – uczestnik Bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła Dywizjonu 303 czy znany podróżnik Tony Halik. Podążając dalej dojdziemy do Placu Książęcego z pomnikiem Bolesława Krzywoustego oraz kościoła farnego pw. św. Bartłomieja. Fara została wzniesiona w XIV w. na życzenie króla Kazimierza Wielkiego.

 

Tuż za nią, u stóp XIX-wiecznego spichlerza, w którym jest Archiwum Państwowe, przycupnął EmotiKot. Bywa humorzasty – raz wesoły, raz smutny. Nastrój poprawiają mu opowieści o kulturze ludowej Mazowsza oraz sztuce Dalekiego Wschodu. EmotiKot najbardziej lubi „Wielką falę w Kanagawie” – arcydzieło japońskiego drzeworytu. Na te łowy udaje się do drugiego spichlerza, gdzie mieści się dział etnografii Muzeum Mazowieckiego.

Koty goszczą też na starówce. Ulica Kocia niedawno wróciła na mapę Płocka i oczywiście ma nowego mieszkańca.

Nad Starym Rynkiem króluje klasycystyczny, prawie 200-letni ratusz. Zaprojektował go Jakub Kubicki, twórca m.in. warszawskiego Belwederu. Koty strzegą wejścia do ratusza. Co prawda nie są dziełami Inko i Gnito, jednak są równie okazałe. To dwa kamienne lwy. Jak dobrze poszukacie w okolicach Starego Rynku, znajdziecie więcej kotków. Zadzierajcie głowy do góry – jeden chodzi po gzymsie kamienicy przy Staromiejskiej 2. Patrzcie pod nogi, bo zza rogu też może wychylić się jakiś kocurek.

I tak zaszliście na ulicę Kwiatka. Przed II wojną światową nazywała się Szeroka i była sercem dzielnicy żydowskiej. Obecnie o tej części historii miasta dowiemy się w Muzeum Żydów Mazowieckich, zlokalizowanym w dawnej Małej Synagodze.

Nasi podwórkowi milusińscy czają się również w bramach przy ul. Tumskiej. To główny deptak miasta. W secesyjnej kamienicy pod nr 8, w Muzeum Mazowieckim, zgromadzono największą w Polsce kolekcję sztuki secesji. Warto też udać się w podróż po dziesięciu wiekach Płocka. Inna część muzeum – przy ul. Kolegialnej 6 – jest królestwem art déco. Spacerując ulicą Tumską, odszukajcie dawny Hotel Angielski, który pod koniec XIX wieku był uważany za jeden z najbardziej reprezentacyjnych gmachów w Płocku.

 

Możecie wybrać się na Plac Obrońców Warszawy. W pobliżu dawnej Kamery Pruskiej, obecnie urzędu wojewódzkiego, czai się kot we wszystkich odcieniach niebieskiego. Obserwuje tych, którzy co roku oddają hołd obrońcom Płocka. To właśnie tutaj 10 kwietnia 1921 r. marszałek Józef Piłsudski osobiście odznaczył Płock Krzyżem Walecznych. Nadał mu też tytuł Miasto Bohater, doceniając bohaterską postawę płocczan w wojnie z bolszewikami w 1920 r.Tu kończymy nasz spacer, jednak kotów w Płocku jest dużo więcej, biegają po całym mieście.

Kot Tenisista mieszka na stadionie miejskim przy ul. Sportowej. A jego kolega Pianista upodobał sobie szkołę muzyczną. Czarny kocur – fan ludowych oberków – kręci się w pobliżu siedziby Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca ”Dzieci Płocka”.

 

Po więcej kotów wpadajcie na media społecznościowe Inko i Gnito: facebook, instagram

Życzymy udanych wędrówek!

Ulotka z mapą do pobrania tutaj