Muzeum Mazowieckie

Jest to najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne.
Muzeum Mazowieckie prezentuje swoje eksponaty w czterech odrębnych budynkach, w każdym o odmiennej tematyce. W kamienicy secesyjnej przy ulicy Tumskiej zgromadzono największą kolekcję sztuki przełomu XIX i XX wieku oraz systematycznie powiększającą się kolekcję sztuki art déco z początków XX wieku. W sąsiednim budynku znajduje się część historyczna z imponującą makietą dziewiętnastowiecznego Płocka. Spichlerz eksponuje zbiory etnograficzne, a dawna synagoga – kulturę żydowską, Holokaust, historię Żydów z Płocka i Mazowsza.

Godziny otwarcia Muzeum Mazowieckiego: wtorek – niedziela: 10.00-17.00 poniedziałek: muzeum nieczynne

Sztuka Secesji

Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest często „muzeum secesji”. Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.
Koniecznie trzeba zobaczyć serwis wykonany przez Królewską Manufakturę Porcelany w Miśni ok. 1905 r., zaprojektowany przez Henry’ego van de Velde – jednego z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych artystów w historii sztuki.

 

Śnieżnobiałą zastawę porcelanową z kobaltowym motywem fali uzupełnia zestaw kryształowych naczyń szklanych, dzbany z metalowymi oprawami w formie stylizowanych motywów roślinnych i żardiniery – również oprawiane w srebrzony metal.

Perłą w kolekcji secesyjnej jest „Sława i sztuka” – autoportret Jacka Malczewskiego, który powstał w 1911 r., w wyjątkowym dla artysty okresie, gdy wraz z Wacławem Szymanowskim, prezentował swoje prace na wystawie w Wiedniu. Ponadto „Madonna wiejska” Stanisława Wyspiańskiego – pastel z 1904 r. z motywem zaczerpniętym z polichromii kościoła Franciszkanów w Krakowie. Wyspiański kilkukrotnie powtarzał elementy polichromii lub projektów witraży na osobnych obrazach, ten przeznaczony był dla zaprzyjaźnionego z Wyspiańskim lekarza, prof. Juliana Nowaka.

W sali rzemiosła artystycznego pośród wielu perełek jest srebrny dzban na wino, sygnowany przez Tiffany’ego czy emaliowana papierośnica słynnej firmy Faberge.

Art Déco

Wizytówką muzeum, obok secesji i zbiorów regionalnych, jest również kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat. Pokaźny zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Trzonem kolekcji są wysokiej klasy meble, dopełnione wyrobami rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, tkaniny oraz stroju z jego akcesoriami.

Koniecznie trzeba zobaczyć obraz „Martwa natura” Tamary Łempickiej, który jest drugim obok portretu kobiety – „Lasstitude” z Muzeum Narodowego w Warszawie, obrazem tej artystki, znajdującym się w zbiorach muzealnych w Polsce. Interesujący jest również komplet mebli do sypialni projektu Juliana Pietrzyka, wykonany pod koniec lat 20. w pracowni Szczepana Łojka.

X wieków Płocka

Otwarta pod koniec 2010 r., nowocześnie zaaranżowana wystawa regionalno- historyczna „X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy” mieści się na trzech piętrach nowego budynku sąsiadującego z secesyjną kamienicą i przedstawia tysiącletnią historię Płocka.

Tradycja łączy się tu z technologią – eksponaty sąsiadują z multimediami, których celem jest uatrakcyjnienie poznawania historii miasta.

Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest makieta Płocka z ok. 1800 r. o powierzchni 40 m2 i towarzyszące jej efekty światła i dźwięku. Jest to jedna z największych i najbardziej unikatowych makiet prezentowanych w polskich muzeach.

Liczba obiektów archeologicznych, historycznych i numizmatycznych czynią tę wystawę bezprecedensowym zjawiskiem w regionie.

Do najcenniejszych eksponatów należą także: fidel płocka – unikatowy drewniany instrument smyczkowy z XVI wieku, odkryty na płockim Starym Rynku, barokowy piec kaflowy z Solca k. Gostynina z drugiej połowy XVIII wieku.

 

 

Muzeum Mazowieckie
Tumska 8
09-402 Płock,
+48 (24) 364 70 71
sekretariat@muzeumplock.eu
muzeumplock.art.pl