PŁOCKIE ZOO

Pięknie położony nad Wisłą ogród zoologiczny jest świetnym miejscem na długie spacery w otoczeniu bogatej fauny oraz wielu rzadkich okazów botanicznych. Naturalne środowisko wysokiej skarpy stwarza korzystne warunki dla hodowli dzikich zwierząt, w tym gatunków ginących.

Płockie ZOO otwarto w 1951 roku. Początkowo prezentowano w nim tylko faunę krajową (jelenie, niedźwiedzie, wilki, lisy, ptaki, gady, ryby), po kilku latach ekspozycję poszerzono o okazy egzotyczne.

Dziś ogród zajmuje powierzchnię 15 ha i opiekuje się blisko 8 tysięcami zwierząt reprezentujących 570 gatunków. Jest wśród nich wiele cennych i rzadkich okazów, które płockie ZOO otrzymuje w ramach programów hodowli gatunków zagrożonych wyginięciem.

ZOO jest czynne codziennie, o każdej porze roku, również w soboty, niedziele i wszystkie dni świąteczne (Boże Narodzenie, Nowy Rok, Wielkanoc). Bilety można kupić także online poprzez stronę http://www.zoo.plock. pl/.
 

Akwaria i tropiki

W grudniu 2016 roku otwarto długo oczekiwaną ekspozycję akwarystyczną „Wody Świata”. Tworzą ją 23 zbiorniki o pojemności od 500 do 40 tys. litrów. Większość z nich odtwarza naturalne środowisko życia organizmów ze wszystkich kontynentów. Jest tu m.in. akwarium z wiosłonosami, konikami morskimi, rekinami, arapaimami i zbiornik prezentujący bogactwo ryb i bezkręgowców indonezyjskiej rafy koralowej. Oddzielna część ekspozycji to akwaria zimnowodne, ukazujące krajowe gatunki zwierząt występujących, m.in. w Wiśle i Morzu Bałtyckim.

W płockim ogrodzie znajduje się także dżungla tropikalna. Wśród egzotycznych roślin żyją ptaki, gady i owady, zamieszkujące lasy tropikalne. Od maja do października w dżungli można podziwiać piękne, egzotyczne motyle z różnych kontynentów.
 

Słonie, lwy i żyrafy

Do ulubionych przez zwiedzających miejsc należą: ekspozycja słoni indyjskich, lwów, lampartów perskich i żyraf. W pawilonie tamaryn i marmozet żyją małe małpy z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej, między innymi miko czarny, tamaryna cesarska i najmniejsza małpa świata – pigmejka.

W herpetarium spotkamy węża boa madagaskarskiego aligatorzycę Martę, najstarsze zwierzę w polskich ogrodach zoologicznych (wykluła się w 1930 r.). Latem 1970 roku Marta zagrała krokodyla w kultowym filmie „Hydrozagadka” w reż. Andrzeja Kondratiuka. Są tu też ogromne dusiciele – pyton skalny i anakonda zielona; legwan wyspowy; jadowita jaszczurka – heloderma meksykańska; żółwie – orlicja i żółw promienisty oraz ogromne płazy – ropucha aga i żaba gigant.

W Ogrodzie zobaczymy pandę małą, kangury, zebry, kondory wielkie i orłany, zwane bielikami olbrzymimi. Na jednym ze stawów znajduje się wyspa gibbonów czapników.

Dzięki współpracy z ogrodami zoologicznymi na całym świecie, w każdym roku przybywa wiele nowych zwierząt.
 

Trasa zimowego zwiedzania

Większość osób zwiedza ZOO wiosną i latem, ale warto wybrać się tu także jesienią i zimą, korzystając ze specjalnie opracowanej Trasy Zimowego Zwiedzania. Po drodze zobaczymy takie gatunki, jak: żuraw mandżurski, daniel, renifer leśny, orłan, goral chiński, pantera śnieżna, tygrys syberyjski, makak japoński, foka szara, sowa śnieżna, puszczyk mszarny i panda mała. Zimowe ZOO zaprasza także do pawilonu tamaryn i marmozet, ptaków, herpetarium, żyrafiarni, dżungli i nowej, fascynującej ekspozycji akwarium.

Więcej o zimowych atrakcjach przeczytacie tutaj.
 

Park Linowy i inne atrakcje

Poza ekspozycją zwierząt na terenie ZOO są także inne atrakcje, między innymi park linowy i tematycznie związane ze zwierzętami place zabaw dla dzieci. Latem funkcjonuje mini zoo, w którym najmłodsi mogą przebywać w bezpośrednim otoczeniu zwierząt z wiejskiej zagrody, karmić i głaskać kózki czy króliki.

Dzieci chętnie obserwują trening medyczny i karmienie fok (codziennie o godz. 13), a w sezonie letnim pokaz karmienia pingwinów. W soboty i niedziele w herpetarium o godz. 12 odbywają się pokazy gadów, płazów i bezkręgowców.

Na terenie ZOO można zrobić sobie wesołe zdjęcie z krokodylem, kangurem albo zamienić się na chwilę w małpkę, dzięki specjalnym makietom.
 

Przejażdżka Ciuchcią Tumską

Kolorowa turystyczna kolejka to doskonała propozycja dla najmłodszych. W sezonie letnim można nią dojechać z zoo do przystani statków wycieczkowych nad Wisłą i do plaży nad Zalewem Sobótka, mijając po drodze najważniejsze zabytki Starego Miasta, o których opowiada lektor. Ciuchcia Tumska kursuje od maja do września w każdy weekend. Można także zamówić indywidualny kurs w tygodniu.
 

Nie tylko ZOONOOOC

Ogród Zoologiczny organizuje rozmaite wydarzenia, w których mogą uczestniczyć całe rodziny. Największą jest lipcowa ZOONOOOC, czyli spędzenie niezwykłej nocy na łonie natury, wsłuchując się w odgłosy dzikich zwierząt i obserwując ich zachowania. Z roku na rok ta wyjątkowa impreza przyciąga coraz więcej pasjonatów z całej Polski – udostępnione uczestnikom pole namiotowe zapełnia się do ostatniego miejsca.

Sierpniowe „Wiejskie klimaty” to impreza rodzinna, przybliżająca kulturę ludową i ginące zawody, natomiast czerwcowy „Wieczór marzeń” dedykowany jest dzieciom niepełnosprawnym.

 

Miejski Ogród Zoologiczny
Jednostka Budżetowa
ul. Norbertańska 2, 09-402 Płock
tel. +48 24 366 05 12
fax: +48 24 366 05 13
sekretariat@zoo.plock.pl

www.zoo.plock.pl