Rustawi – Gruzja
Rustawi to czwarte co do wielkości miasto (po Tbilisi, Kutaisi i Batumi) i drugi co do znaczenia (po Tbilisi) ośrodek przemysłowy w Gruzji. Leży w południowo-wschodniej części kraju w regionie Dolna Kartlia, nad rzeką Kurą. Od stolicy kraju – Tbilisi dzieli je ok. 25 km. Liczba mieszkańców Rustawi wynosi ponad 120 tys. Główne gałęzie przemysłu to: hutnictwo, przemysł chemiczny, spożywczy, budownictwo. Miasto posiada złoża metali kolorowych.
Miejscowa giełda samochodowa jest jedną z największych na południowym Kaukazie. Codziennie obsługuje od 10 do 15 tys. klientów.
Historia miasta sięga IV w. n.e., jednak współczesne Rustawi zostało założone w 1948 r. (powstało na miejscu starej osady zniszczonej przez Mongołów w XIII wieku). Rozwój miasta nastąpił dzięki budowie wielkiego metalurgicznego kompleksu, który zajmował się produkcją i wyrobem rur do rurociągów naftowych dla Zakaukazia.
Bogate jest życie kulturalne miasta. Funkcjonują tu liczne teatry (najsłynniejsze z nich to Narodowy Teatr Dramatyczny oraz Teatr Dziecięcy), działa Muzeum Historyczne. Międzynarodowym uznaniem cieszy się Gruziński Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Rustavi”.
Kontakty Płocka i Rustawi zostały zapoczątkowane w październiku 2011 roku. W grudniu 2011 roku w Płocku podpisano list intencyjny, a 17 września 2016 roku umowę o współpracy partnerskiej w sferze kultury, sportu, oświaty, działalności samorządowej i gospodarki.
W trakcie dotychczasowej współpracy zrealizowano kilka ciekawych projektów w zakresie wymiany kulturalnej i sportowej. W 2012 roku drużyna młodych piłkarzy nożnych z Rustawi wzięła udział w Międzynarodowym Turnieju Miast Partnerskich w Piłce Nożnej MiniEuro Płock 2012. W roku 2013, a następnie w 2015 do Płocka przyjeżdżał znany w Gruzji i koncertujący w wielu krajach Europy zespół Reggaeon, który wziął udział w międzynarodowym festiwalu muzyki reggae Reggaeland. W Płocku gościliśmy również zespół folklorystyczny Orioni, który występował na IV Vistula Folk Festival.