Sines – Portugalia

Sines to miasto w Portugalii o powierzchni prawie 200 km², położone w odległości 160 km na południe od Lizbony nad Oceanem Atlantyckim. Oficjalnie liczy ok. 15.000 mieszkańców. Rzeczywista liczba mieszkańców podwaja się w związku pracownikami codziennie dojeżdżającymi z sąsiednich miejscowości do pracy i korzystających z infrastruktury miejskiej.

Sines znane jest na świecie z pełnomorskiego portu, który obsługuje duży europejski ruch przeładunkowy. Na obrzeżach miasta funkcjonuje strefa przemysłowa, stanowiąca zaplecze logistyczne dla portu i przyciągająca inwestycje do gminy. Ulokowały się w niej nowoczesne firmy działające w obszarach cyfryzacji, robotyzacji i zielonej energii.

Sines to także ważny ośrodek turystyczny w regionie. W mieście urodził się Vasco da Gama, portugalski odkrywca, który jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii. Jego okazały pomnik na nabrzeżu wita wszystkich przybyszów do miasta. Mieszkańcy bardzo dbają o dziedzictwo historyczne. W lokalnym muzeum historycznym można podziwiać eksponaty z najodleglejszej przeszłości, pozostałości po rzymskich i wizygockich przodkach. Wkrótce otwarte zostanie także muzeum morskie ulokowane w odrestaurowanych magazynach rybackich.

Podpisanie umowy partnerskiej między Płockiem a Sines stanowi istotny krok w umacnianiu więzi między obiema społecznościami. Poprzez tę umowę, obie miejscowości zobowiązują się do współpracy na wielu płaszczyznach, mając nadzieję na wymianę doświadczeń oraz promowanie wzajemnego zrozumienia. Miasto Sines, z bogatym dziedzictwem historycznym, pełnomorskim portem i dynamicznym życiem kulturalnym, staje się fascynującym partnerem dla Płocka. Umowa podpisana podczas wizyty płockiej delegacji w Sines obiecuje owocną współpracę, która przyniesie wzajemne korzyści obu miastom.

www.sines.pt