Żytomierz – Ukraina
Żytomierz – liczące 270-tysięcy mieszkańców miasto położone nad rzeką Teterew, ok.130 km na zachód od Kijowa. Założone w 884 roku leży na Wyżynie Wołyńsko – Podolskiej, jest stolicą obwodu żytomierskiego.
Żytomierz należy do najstarszych historycznych i kulturalnych miast Ukrainy. Jest największym miastem w Rejonie Poleskim i największym skupiskiem obywateli polskiego pochodzenia na Ukrainie (ok. 40 tys.). W Żytomierzu znajduje się cmentarz polski, jeden z największych poza granicami Polski, po Łyczakowskim we Lwowie i Rossie w Wilnie. Spoczywają na nim m.in. rodzice Ignacego Paderewskiego oraz rodzina Stanisława Moniuszki. Znaczący wkład w budowę filharmonii żytomierskiej (dawny teatr dramatyczny) wniósł Józef Ignacy Kraszewski, który w drugiej połowie XIX wieku mieszkał w Żytomierzu i pełnił szereg ważnych funkcji, był m.in. kuratorem szkół polskich i dyrektorem Teatru Żytomierskiego.
W Żytomierzu znajduje się jedyne na Ukrainie muzeum kosmonautyki imienia Siergieja Korolowa, urodzonego w tym mieście konstruktora rakiet i systemów kosmicznych (sputnik WOSTOK1), które stało się wizytówką Żytomierza. Tu także urodził się słynny pianista Światosław Richter.
W Żytomierzu działa 5 wyższych uczelni. Główne gałęzie przemysłu to: przemysł spożywczy, lekki, metalurgiczny i maszynowy. Żytomierz ma duży potencjał turystyczny, do którego zaliczyć należy pomniki architektury, muzea, masyw skalny będący mekką dla osób uprawiających wspinaczkę i alpinistów, urokliwe panoramy miejskie, w tym historyczne centrum – Góra Zamkowa.
Kontakty między Płockiem i Żytomierzem zostały nawiązane pod koniec 2007 roku poprzez Konsulat Generalny RP w Łucku. 12 października 2013 roku w Żytomierzu podpisano umowę o współpracy partnerskiej.