Szlak im. Króla Kazimierza Wielkiego

  • GĄBIN – PKS (0,0)

– KOSZELÓWKA ( 5,0)
– MATYLDÓW (9,0)
– JEZ. ŁĄCKIE MAŁE – (12,5)
– JEZ. ŁĄCKIE DUŻE(13,0)
– ŁĄCK PKS (16,0)
– JANÓW (20,5)
– GORZEWO STANICA ZHP 22,0)
– LUCIEŃ (27,5) -MIAŁKÓWEK (31,5)
– JEZ. LUCIEŃSKIE skraj zachodni (33,0)
– CIEŚLIKOWO (36,0)
– JEZ. SKRZYNECKIE (40,0)
– / Włocławek 71,5 km /

Pobierz aplikację mobilną o szlaku na telefon

Wyruszamy na szlak zielony w Gąbinie, miasteczku które otrzymało prawa miejskie w 1437 r., o bogatej historii. Udajemy się w kierunku ratusza, naprzeciw nowy kościół parafialny wzniesiony w latach 1958-1965. Obok kościoła pomnik ku czci mieszkańców rozstrzelanych przez hitlerowców w 1941 r.

Opuszczając Gąbin kierujemy się do Koszelówki – miejsca lokalizacji wielu ośrodków wypoczynkowych, nad jeziorem Zdworskim (355 ha). Okrążając jezioro Zdworskie wędrujemy do Zaździerza i Wincentowa. Osiągając brzeg jeziora łąckiego Małego (35 ha), kierujemy się w prawo i spotykamy pomnikowy buk o obwodzie 221 cm. W pobliżu jezioro Łąckie Duże (61,2 ha) i pięć dębów – pomników przyrody. Dochodzimy do Łącka.

W Łącku, w zabytkowym parku z II poł XIX w. pałac eklektyczny – była letnia rezydencja Marszałka Rydza Śmigłego, w czasie okupacji kwatera gen. Andersa. Atrakcję stanowi również Stado Ogierów – obiekt udostępniony do zwiedzania. Dysponuje ono krytą ujeżdżalnią, hipodromem, wozownią. Tu odbywają się zawody konne, prowadzona jest szkółka jeździecka, organizowane wczasy w siodle, przejażdżki powozami. Udajemy się w kierunku Nadleśnictwa Łąck, do osady Janów. Mmijamy stanicę harcerską w Gorzewie i drogą asfaltową dochodzimy do miejscowości Lucień. W Lucieniu wędrujemy wspólnie ze szlakiem niebieskim, przekraczamy mostek na rzece Skrwie i udajemy się w kierunku Miałkówka /miejscowości wypoczynkowej/. Idąc po obrzeżu rezerwatu „Komory” dochodzimy do jeziora Lucień (203 ha).

Wąska ścieżka doprowadza nas do dębu szypułkowego „Jan”, o obw. 500 cm i wysokości 20 m.

Poruszając się dalej szlakiem zielonym, mijamy wieś Budy Lucieńskie i docieramy do rezerwatu przyrody „Lubaty” –
zbiorowiska borów mieszanych. Udajac się w kierunku zachodnim dochodzimy do wsi Cieślikowo. Utrzymując cały czas kierunek zachodni dochodzimy do kresu naszej wędrówki szlakiem zielonym, czyli do jeziora Skrzyneckiego.
Szlak na większości odcinków nadaje się do uprawiania turystyki rowerowej.