Mazowsze dla czystego powietrza
2023
Czyszczenie ulic na mokro na terenie Miasta Płocka
Zadanie pn: „Czyszczenie ulic na mokro na terenie Miasta Płocka” współfinansowano ze środków Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2023”.
Szacunkowy koszt całkowity: 351 655,83 zł
Dofinansowanie zadania z budżetu Województwa Mazowieckiego wynosi: 200 000,00 zł
Zakres rzeczowy: Czyszczeniem ulic na mokro objęte będzie łącznie ponad 160.829 mb ulic miesięcznie, przez 7 miesięcy w roku w okresie od kwietnia do października 2023 r. Zatem liczba kilometrów planowana do realizacji w ramach zadania wynosi: 1 125 803 km
Zakładany termin realizacji: do 16.11.2023 r.
Likwidacja niskiej emisji na terenie miasta Płocka” współfinansowano ze środków Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego ciepła 2023
Zadanie pn: „Likwidacja niskiej emisji na terenie miasta Płocka” współfinansowano ze środków Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego ciepła 2023”.
Całkowita wartość zadania wynosi: 375 000 PLN
Dofinansowanie zadania z budżetu Województwa Mazowieckiego wynosi: 300 000 PLN
Planowana realizacja: do 31 grudnia 2023 r.
Zakres rzeczowy: Uzyskane dofinansowanie zostanie przeznaczone na udzielanie dotacji celowej (w ramach lokalnego programu finansowego realizowanego na podstawie Uchwały nr 697/XL/2022 Rady Miasta Płocka z dnia 31 marca 2022r) na realizację zadań z zakresu ochrony powietrza, obejmujących trwałą likwidację systemu ogrzewania opartego na paliwach stałych w lokalach mieszkalnych i nieruchomościach wykorzystywanych na cele mieszkalne i niemieszkalne położonych na terenie miasta Płocka. Pomoc w ramach programu będzie przeznaczona na dofinansowanie kosztów zmiany systemu ogrzewania z węglowego na jeden z wymienionych niżej systemów:
- podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
- ogrzewanie gazowe,
- ogrzewanie elektryczne,
- ogrzewanie lekkim olejem opałowym,
- pompę ciepła.
Dofinansowanie przedmiotowego projektu pozwoli na uzyskanie wielu korzyści społecznych i środowiskowych. Wśród nich wymienić można:
- wsparcie finansowe mieszkańców Płocka w podniesieniu efektywności energetycznej ich domów czy mieszkań co przełoży się na wzrost poczucia bezpieczeństwa,
- lepszy komfort życia – nowoczesne ogrzewanie ułatwia uregulowanie temperatury według indywidualnych potrzeb,
- poprawę jakości powietrza na terenie miasta, które ma kluczowy wpływ na zdrowie mieszkańców,
- budowanie świadomości ekologicznej wśród mieszańców,
- przeciwdziałanie zjawisku smogu w mieście.
2022
Czyszczenie ulic na mokro na terenie miasta Płocka
Zadanie współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022”
Szacunkowy koszt całkowity: 407 163,27 zł
Dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego: 200 000,00 zł
Zakres projektu obejmuje: zakup usługi czyszczenia utwardzonych ulic na mokro na pełnej szerokości roboczej zamiatarki – licząc od krawężnika jezdni. Prace prowadzone są przy temperaturach powietrza powyżej 3ºC, w okresach bezdeszczowych. Czyszczenie ulic na mokro realizowane jest na całej szerokości jezdni. Odbywa się nocami, gdyż taka pora ogranicza uciążliwości jakie wynikają dla uczestników ruchu drogowego z technologii prowadzenia prac.
Czyszczeniem ulic na mokro objęte będzie łącznie ok. 196,557 km ulic miesięcznie na 13 trasach w obszarze zabudowanym, przez 7 miesięcy w roku w okresie od kwietnia do października. Zatem liczba kilometrów planowana do realizacji w ramach zadania wynosi: ok. 1 375,899 km.
Przydatność społeczna z realizacji zadania:
Eliminacja niskiej emisji niesie za sobą szereg wymiernych korzyści zdrowotnych i społecznych. Czyste powietrze, a tym samym czyste środowisko wpływają pozytywnie na zdrowie i rozwój człowieka. Na korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z ograniczenia, a w następstwie tego eliminacji emisji szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery, składa się wiele czynników. Wśród nich wymienić można:
- poprawę jakości życia lokalnego społeczeństwa,
- pozytywny wpływ na stan zdrowia ludności,
- czyste środowisko naturalne,
- zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej danego obszaru,
- poprawę walorów turystycznych i klimatycznych miejscowości.
Społeczną przydatność realizacji przedmiotowego zadania można także rozpatrywać w kilku aspektach: środowiskowym, zdrowotnym i estetycznym.
Sprzątanie ulic to nie tylko kwestia estetyki miasta, lecz także bezpieczeństwa kierowców, oraz zdrowia i komfortu życia mieszkańców. Podczas zamiatania na mokro z jezdni usuwany jest pył, kurz, błoto, a także inne zanieczyszczenia. Szczególne znaczenie ma to jesienią, gdy opadające na jezdnię mokre liście mogą stwarzać ryzyko poślizgu. Czyste miasto to również bardziej przyjazna przestrzeń do życia. Częste i intensywne zmywanie ulic wpływa na jakość powietrza: znacząco redukuje zanieczyszczenia pod względem ich ilości jak i składu fizykochemicznego. Istotne znaczenie ma wykorzystanie do sprzątania ulic na mokro najnowszej generacji sprzętu. Ekologiczne zamiatarki gwarantują realne zmniejszenie stężenia pyłów PM10 – są wyposażone w specjalne filtry i system usuwający zanieczyszczania z zamiatanych i zmywanych ulic.
Podsumowując, realizacja zadania spełnia kryterium przydatności społecznej, korzyści z realizacji zadania dotrą do szerokiego grona odbiorców: mieszkańców, turystów, innych osób, które korzystają z usług i infrastruktury miasta w formie przyjazdów do szkół, pracy, ośrodków zdrowia, czy w celu skorzystania z infrastruktury kulturalno-rekreacyjnej. Realizacja przedmiotowego projektu ma także znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego w związku z istniejącą pandemią wirusa COVID-19.
Wśród dodatkowych korzyści wynikających z realizacji zadania można wymienić:
- zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta Płocka,
- poprawę walorów turystycznych i klimatycznych Płocka,
- ograniczenie kosztów leczenia chorób oraz renowacji budynków i zabytków.
Czystość miasta to jedno z wielu kryteriów, które wpływa na przyciąganie nowych inwestorów czy nowych mieszkańców, a więc osób poszukujących dogodnego miejsca do zamieszkania. Atrakcyjność inwestycyjna oraz turystyczno – rekreacyjna decyduje o potencjale rozwojowym obszaru dla przyszłych pokoleń.
Akcja informacyjno – edukacyjna – UCHWAŁA ANTYSMOGOWA
Zadanie współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022”
Szacunkowy koszt całkowity: 16 119,20 zł
Dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego: 8 059,00 zł
Zakres rzeczowy zadania obejmuje: akcję informacyjno – edukacyjną – UCHWAŁA ANTYSMOGOWA, która będzie realizowana w okresie 3-miesięcy i będzie obejmowała:
Emisję spotu na telebimie zlokalizowanym w Płocku (Jachowicza/Kilińskiego) przez okres 3 miesięcy. Spot będzie zawierał informacje dotyczące szczegółowych przepisów uchwały antysmogowej.
W ramach współpracy z Komunikacją Miejską Płock Sp. z o. o. ekspozycja informacji dot. Uchwały antysmogowej na i w autobusach lokalnych linii tj.:
- ekspozycja informacji na tyłach autobusów lokalnych linii – 10 szt.
- ekspozycja plakatów w autobusach lokalnych linii – 100 szt., format: A3
- wydruk naklejek i oklejenie autobusów Komunikacji Miejskiej Płock Sp. z o. o. – 10 szt.
- wydruk plakatów dot. uchwały antysmogowej – 100 szt., format: A3.
Planowana akcja informacyjno-edukacyjna uświadomi mieszkańców miasta z wprowadzonych na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeniach i zakazach w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Ponadto rozpropaguje postawy ekologiczne, zwiększy świadomość społeczeństwa w zakresie jakości powietrza, sposobów zapobiegania emisji zanieczyszczeń oraz ich wpływie na środowisko.
Stan środowiska naturalnego jest istotnym czynnikiem społeczno-gospodarczego rozwoju miasta, regionu czy kraju. Decyduje atrakcyjności inwestycyjnej czy turystyczno-rekreacyjnej miasta, która wpływa na generowanie nowych podmiotów gospodarczych, nowych miejsc prac czy pozyskiwanie mieszkańców. W tym aspekcie należy upatrywać dodatkowych korzyści społeczno-ekonomicznych dla Płocka, będących efektem realizacji projektu.