Rezerwacja wizyty

Młodzi płocczanie stawiają na przedsiębiorczość

Uczniowie Małachowianki w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” realizują projekt edukacyjny „Now it’s your turn”. Celem jest zachęcenie rówieśników do podjęcia pierwszych kroków w biznesie. Przedstawiają różne możliwości pozyskiwania doświadczenia, rozwoju osobistego i zarobku.

W czteroosobowej grupie działają: Paweł Baranowski, Jakub Koralewski, Miłosz Żbikowski i Piotr Żywiałkowski. Realizację projektu wspiera prof. Ewa Rashid – nauczycielka angielskiego i podstaw przedsiębiorczości w ich szkole.

Zauważyliśmy, że perspektywa prowadzenia działalności gospodarczej jest dla nich atrakcyjna – według badań dla 80% młodzieży to pożądana ścieżka kariery. Przeprowadziliśmy również ankietę, która potwierdziła te dane. Okazuje się jednak, że odsetek osób poniżej 30 roku życia posiadających własną firmę jest stosunkowo niski – twierdzą organizatorzy inicjatywy.

Na początku lutego zorganizowali w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego pierwsze spotkanie z płockimi przedsiębiorcami. Ich historii wysłuchało aż 250 osób. Zaprosili właścicielkę Instytutu Kosmetologii Maddalena -Magdalenę Baranowską oraz Piotra Góralskiego prowadzącego kawiarnię Fit Cake z produktami niezawierającymi cukru. Goście udowodnili, że z pasji można uczynić źródło dochodu. Przekazywali inspirujące historie z początków ich działalności. Co najważniejsze, podzielili się pozytywną energią z publicznością i zachęcili do próbowania swoich sił w biznesie.

W ramach projektu szkołę odwiedzili również Igor Ciepielak i Maciej Tarka – przedsiębiorcy, którzy wspólnie prowadzą firmę Impuls. Zajmują się organizacją imprez, wyjazdów dla młodzieży i szkoleń dla opiekunów grup. Oprócz przedstawienia wiedzy o branży i ciekawych historii, zachęcili uczniów Małachowianki do wspólnej zabawy.

Organizatorzy inicjatywy są aktywni w mediach społecznościowych. Publikują tam posty dotyczące pojęć biznesowych, strategii i zjawisk związanych z prowadzeniem działalności. Tworzą je we współpracy z przedsiębiorcami, którzy podzielili się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. O działaniach młodych płocczan można dowiedzieć się m. in:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100088713366153 oraz https://www.instagram.com/nowitsyourturn.zzt/

– Zbliżamy się do finału realizacji naszej inicjatywy. Dotychczasowe spotkania były dla nas niezwykle wartościowe i ciekawe. Dziękujemy wszystkim, którzy zgodzili się z nami porozmawiać, za uśmiech i dobre rady towarzyszące podczas każdej wizyty. Już teraz zastanawiamy się, czym zajmiemy się po skończeniu projektu. Spotkania, rozmowy i nawiązane relacje dały nam siłę do działania i otworzyły nam oczy, jak ważne jest reagowanie na potrzeby rynku i dostosowywanie się do zmian. Uświadomiły nam, że za każdą firmą stoi historia człowieka, a ciężka praca i pasja prowadzą do sukcesu – podsumowują uczniowie Małachowianki.

op. K. Kozłowski