Będą gotowi na samodzielność

Co roku tysiące młodych ludzi rozpoczyna samodzielne życie. Część opuszcza pieczę zastępczą i nie ma wsparcia rodziców, nawet emocjonalnego czy organizacyjnego. Dla nich płocki samorząd opracował projekt „Gotowi na samodzielność”.
Prawie 300 dzieci w naszym mieście nie może z różnych względów być pod opieką swoich biologicznych rodziców. Przebywają w rodzinnej albo instytucjonalnej pieczy zastępczej. Mamy 123 rodziny zastępcze i siedem rodzinnych domów dziecka oraz trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze. We wszystkich tych miejscach młody człowiek może przebywać do pełnoletności albo – o ile będzie chciał i miał zgodę – do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 lat.
– Myśleliśmy nad tym, co zrobić, aby lepiej przygotować naszą młodzież do wyjścia z pieczy zastępczej. To trudny moment w ich życiu, bo zostają sami. Chcemy im ułatwić start, wyposażyć w przydatne kompetencje i umiejętności, aby mieli przed sobą dobrą przyszłość i znaleźli satysfakcjonującą pracę. To pomoże im uwierzyć w siebie – mówi Agnieszka Turkowska, dyrektorka Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Płocku.
(dalsza część tekstu pod zdjęciem)

konferencja prasowa o projekcie „Gotowi na samodzielność”. Od lewej: Edyta Dymitrow-Leśniewska, dyrektorka Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej, Agnieszka Busz, dyrektorka wydziału zdrowia w urzędzie miasta, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, Anna Grumanowska, kierowniczka referatu projektów społecznych w wydziale funduszy europejskich, Agnieszka Turkowska, dyrektorka Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego
W projekcie, na który płocki samorząd pozyskał prawie pół miliona złotych z Unii Europejskiej, przewidziane zostały działania adresowane zarówno do młodych ludzi, jak i ich opiekunów z rodzin zastępczych oraz pracowników instytucji wsparcia. – Młodzieży zaoferujemy kursy kończące się uzyskaniem uprawnień zawodowych, np. obsługi wózka widłowego, spawania, prawo jazdy kategorii C+E. Będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologiczne oraz otrzymać sprzęt komputerowy potrzebny na starcie – wymienia Anna Grumanowska z wydziału funduszy europejskich w urzędzie miasta. Z kolei dla pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych i pieczy zastępczej będą szkolenia i superwizja, aby lepiej wspierali swoich podopiecznych. Jakie to ważne pokazują liczby. W ostatnich latach 28 z 31 młodych osób szykujących się do opuszczenia pieczy wybrało ich na opiekunów w procesie usamodzielniania się.
– Jako samorząd, mamy ustawowy obowiązek zająć się dziećmi, które nie mogą być pod opieką rodziców. Wspieramy je na każdym etapie, także gdy stają się dorosłe. Mogą skorzystać z mieszkań chronionych i treningowych, by przygotować się do samodzielności. Jednak to tylko część naszych działań. Robimy więcej, aby pomóc im w dobrym życiowym starcie. Dlatego razem z osobami zajmującymi się pieczą zastępczą opracowaliśmy projekt „Gotowi na samodzielność” i już we wrześniu uruchamiamy pierwsze działania – zapewnia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
mk
Projekt „Gotowi na samodzielność” współfinansowany będzie przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Priorytetu VIII Fundusze Europejskie dla aktywnej integracji oraz rozwoju usług społecznych i zdrowotnych na Mazowszu, Działanie 8.6: Usługi społeczne na rzecz rodzin, Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
« Zmiany w ruchu autobusów przy dworcu od 31 lipca
Płocki Raport Drogowy – środa 31 lipca »