Rezerwacja wizyty

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

– Dbamy o bezpieczeństwo na naszych ulicach – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Dlatego w ostatnią środę dodatkowo zabezpieczyliśmy przejście dla pieszych przez ul. Nowowiejskiego i zamontowaliśmy poduszki berlińskie.

Chodzi o pasy przy skrzyżowaniu z ul. Okrzei. Korzysta z nich wiele dzieci, które idą tędy rano do szkoły i po południu wracają. Dla wielu seniorów jest to także droga do pobliskiego kościoła. Od kilku lat na przejściu tym piesi korzystali z tzw. azylu, który umożliwiał pokonanie ul. Nowowiejskiego w dwóch etapach. Mimo to mieszkańcy Starego Miasta poprosili o dodatkowe zabezpieczenia.

– Zwracamy uwagę, że miejsce to jest bardzo niebezpieczne, kierowcy jeżdżą tu bardzo szybko, często przekraczają dozwoloną prędkość, nie zwracają uwagi na pieszych usiłujących przejść na drugą stronę, o tragedię nietrudno – napisali do prezydenta Płocka. Na koniec zaproponowali zainstalowanie sygnalizacji świetlnej lub progów zwalniających.

Po analizie drogowcy potwierdzili, że kierowcy poruszają się po ul. Nowowiejskiego dość szybko i nie zawsze ustępują pierwszeństwa pieszym. Dzieje się tak mimo, że po zmianie przepisów mandat za takie zachowanie wynosi 1,5 tys. zł.

MZD zdecydował się na to drugie rozwiązanie. I w środę drogowcy zamontowali na ul. Nowowiejskiego dwie poduszki berlińskie wraz z kompletem znaków i separatorów, uniemożliwiających ominięcie tych progów zwalniających.

Teraz zaczną się odbiory zainstalowanych urządzeń. Po ich zakończeniu przyjdzie czas na rozliczenie. Koszt całości wyniesie 10 tys. zł (same progi kosztować będą prawie 7,5 tys. zł). W całym Płocku drogowcy zamontowali dotychczas już ponad 30 poduszek berlińskich, które co dwa lata – ze względu na zużycie – trzeba wymieniać.

hw

Poprzednia aktualność
«