Rezerwacja wizyty

Budżet Obywatelski Płocka – został ostatni dzień na złożenie projektu

To już ostatnie godziny na złożenie projektu do Budżetu Obywatelskiego Płocka. Do tej pory złożono 28 projektów, w tym 11 ogólnomiejskich i 17 osiedlowych. Wnioski można składać do 14 marca.

Jeśli macie ciekawy lub nowatorski pomysł, który warto zrealizować w naszym mieście, uważacie, że w Waszej okolicy potrzebny jest plac zabaw, park, siłownia pod chmurką, a może jakieś wydarzenie kulturalne, działania edukacyjne lub zajęcia sportowe zgłoście swój pomysł.

Wnioski można składać do 14 marca:

  • internetowo na stronie mojemiasto.plock.eu (do godz. 23:59)
  • w formie papierowej wrzucając do urny ustawionej w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka (wejście od ul. Zduńskiej) lub przesyłając poczta na adres Urzędu: Pl. Stary Rynek 1, 09-400 Płock (w kopercie z dopiskiem „Budżet Obywatelski Płocka” – decyduje data stempla pocztowego).

Pula przeznaczona na realizację projektów to ponad 5 mln zł. Dokładna kwota zostanie podana po zatwierdzeniu sprawozdania z wykonania budżetu za 2022 rok. Jak co roku podzielona jest między projekty ogólnomiejskie i osiedlowe. Wartość projektu dotyczącego całego miasta nie może przekraczać 2,1 miliona złotych, a osiedlowego 545 tysięcy złotych.

Projekty mogą składać:

  • wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek. W przypadku gdy wnioskodawcą jest osoba poniżej 13. roku życia wymagana jest zgoda opiekuna prawnego.
  • grupy mieszkańców (na formularzu wniosku należy wskazać lidera grupy);
  • rady mieszkańców osiedli;
  • organizacje pozarządowe działające w Płocku.

Zgłaszany projekt musi spełniać następujące kryteria:

  1. być możliwy do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego;
  2. dotyczyć spraw, które należą do zadań własnych Miasta;
  3. być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym na danym terenie (jeśli ma to odniesienie do proponowanego zadania);
  4. teren, na którym zlokalizowano projekt musi stanowić mienie Miasta nieobciążone na rzecz osób trzecich (jeśli ma to odniesienie do proponowanego zadania z zastrzeżeniem pkt. f);
  5. obiekt, którego dotyczy projekt musi stanowić mienie Miasta;
  6. w przypadku zadań, których realizacja miałaby nastąpić na terenie będącym w użytkowaniu wieczystym lub stanowiącym własność spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, spółek prawa handlowego z udziałem Miasta Płocka, projekt zadania wymaga wyrażenia zgody tych podmiotów na realizację zadania oraz na przejęcie odpowiedzialności za bieżące utrzymanie wykonanego zadania w formie oświadczenia, które stanowi obligatoryjny załącznik do formularza zgłoszeniowego projektu;
  7. o ile jest to możliwe, powinien uwzględniać uniwersalne projektowanie, w taki sposób by był użyteczny dla wszystkich w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji lub specjalistycznego projektowania;
  8. wpisywać się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka do 2030 roku oraz dokumenty wynikające ze Strategii;
  9. może obejmować tylko jedno zadanie, a w przypadku jego realizacji w placówkach oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych lub instytucjach miejskich nie może dotyczyć więcej niż jednej lokalizacji.

Kompletne zgłoszenie projektu powinno zawierać:

  1. wypełniony formularz;
  2. listę poparcia projektu;
  3. niezbędne załączniki.

Można złożyć dowolną liczbę projektów osiedlowych i ogólnomiejskich. Projekty muszą mieścić się w zadaniach własnych gminy, więc do wyboru jest wiele obszarów tematycznych: edukacja i kultura, inwestycje drogowe, bezpieczeństwo, przestrzeń publiczna, pomoc społeczna, zdrowie, sport i rekreacja, ochrona środowiska, zieleń miejska i inne.

Wszystkie informacje dotyczące trwającej edycji, formularze, a także lista złożonych do tej pory projektów dostępne na stronie www.mojemiasto.plock.eu.

K. Kozłowski

 

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»