Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Czasowe wyłączenie komina w rafinerii – możliwe uciążliwości odorowe

W Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen w Płocku zostanie wyłączony z pracy najwyższy, ponad 200-metrowy komin znajdujący się na instalacji Clausa. Do czasu jego ponownego uruchomienia, które planowane jest ok. 16 października, jego funkcję przejmie komin rezerwowy.

Proces przełączenia emisji z jednego komina do drugiego jest standardową praktyką, wymaganą w przypadku przeprowadzenia zaplanowanych badań kontrolnych stanu technicznego emitora. W związku z prowadzonymi procesami do 16 października w okolicy Zakładu mogą, ale nie muszą, wystąpić zapachy charakterystyczne dla branży naftowej. Niewykluczone, że będą wyczuwalne szczególnie przy zmiennych warunkach atmosferycznych, za co z góry serdecznie przepraszamy. W celu ograniczenia wszelkich niedogodności zapachowych, do zastępczego komina dozowany będzie specjalny preparat w postaci aerozolu zmniejszającego oddziaływanie zapachowe. Środek antyodorowy jest bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Przegląd stanu technicznego komina będzie realizowany pod bieżącą kontrolą służb technologicznych oraz służb ochrony środowiska. Ponadto poziom wartości emisji będzie na bieżąco monitorowany przy pomocy funkcjonującego systemu ciągłych pomiarów.

K. Kozłowski, źródło: PKN, MCZK