Rezerwacja wizyty

Dwa wydarzenia w Książnicy Płockiej

Zapraszamy do Książnicy Płockiej na dwa wydarzenia – 26 czerwca (poniedziałek) – VII WładysŁAWKA POETYCKA w ogrodzie oraz 29 czerwca – promocja książki „Wzgórze pomocy” w Mediatece.

Książnica Płocka po raz siódmy zaprasza 26 czerwca o 17.00 na imieniny Władysława Broniewskiego, które – tradycyjnie, świętować będziemy w gronie płockich poetów w ogrodzie bibliotecznym (ul. Kościuszki 6).

WładysŁAWKA POETYCKA

Obchodzonym w Książnicy Płockiej imieninom Broniewskiego będzie w tym roku towarzyszyła impreza równoległa – urodziny jego młodszej koleżanki po piórze – Wisławy Szymborskiej. On napisał o naszym mieście wiele poetyckich wersów, ona – tylko jeden („a na ten stary zegar natrafiłam w Płocku”), ale ich życiorysy i twórczość mają więcej punktów wspólnych. Porozmawiajmy o tym, powspominajmy, posłuchajmy razem wierszy.  Zapraszamy wszystkich wielbicieli poezji na VII WładysŁAWKĘ POETYCKĄ pod hasłem „Co ma Wisła do Wisławy, czyli Broniewski i Szymborska w ogrodzie” w poniedziałek 26 czerwca o 17.00.

Przyjść może każdy, komu poezja w duszy gra. Można czytać swoje wiersze, sięgnąć po poezję patronów wydarzenia, albo po prostu posiedzieć na leżaku, posłuchać.

Ogród Książnicy Płockiej, godz. 17.00, ul. Kościuszki 6, tel. 24 268 00 15 (w razie niepogody – sala kolumnowa).

 

Wzgórze pomocy” i spotkanie z Ewą Magierską

Książnica Płocka zaprasza 29 czerwca o 17.00 na promocję książki „Wzgórze pomocy” i spotkanie z jej autorką Ewą Magierską.

„Wzgórze pomocy” opisuje płockie akcje humanitarne na rzecz ludności ukraińskiej, skierowane zarówno do uchodźców, którzy pojawili się w Płocku po 24 lutego 2022 roku, jak i tej, która docierały w głąb walczącej Ukrainy. Książka jest dokumentem pisanym na gorąco, bo przecież wojna wciąż trwa, pokazującym pełne współczucia i wielkoduszności postawy płocczan, ich bezinteresowność, szlachetność, poświęcenie.  Ma formę osobistych wspomnień autorki przeplatanych rozmowami z ludźmi, którzy zaangażowali się w pomoc zarówno na poziomie indywidualnym, jak i instytucjonalnym. Nie brakuje też bardzo emocjonalnych, wstrząsających relacji uchodźców, którzy w naszym mieście otrzymali wsparcie.

Książka ukazuje się pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Nowakowskiego.

Ewa Magierska jest płocczanką, lekarzem rodzinnym, specjalistką pediatrii i medycyny paliatywnej. Pasjonatka rozmów z ludźmi. Pomysłodawczyni akcji „Gramy dla Hospicjum”, która zaowocowała 10-letnią współpracą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej z Miejskim Hospicjum w Płocku. Autorka i koordynatorka (wraz z mężem) projektu „Płock wspomnieniami malowany – rozmowy wnuków z dziadkami”, przeprowadzonego z udziałem płockiej młodzieży i seniorów, zwieńczonego wydaniem książki o tym samym tytule. W 2018 roku nominowana – również z mężem – do tytułu „Płocczanin Roku”.

29 czerwca, godz. 17.00, Mediateka eMka Książnicy Płockiej, ul. Kościuszki 3b, 09-402 Płock, tel. 24 262 00 87. 

K. Kozłowski, źródło: Książnica Płocka