Rezerwacja wizyty

Dzięki wam możemy pomagać Ukrainie

Samorząd Płocka nieprzerwanie od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę niesie pomoc obywatelom zaatakowanego kraju.

– Dzięki darom oraz wpłatom, zarówno od firm, naszych miast partnerskich – Fort Wayne (USA) i Darmstadt (Niemcy) oraz osób prywatnych – mogliśmy zorganizować kilkanaście transportów z pomocą humanitarną do ukraińskich miast, a także udzielić pomocy uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście – informuje prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. We wrześniu transport humanitarny po raz trzeci wyruszył do Charkowa, który od początku wojny jest celem brutalnych ataków Rosjan. Agresorzy swoje pociski kierują na cele cywilne – domy, szkoły, przedszkola, ale także na infrastrukturę zapewniającą prąd czy dostawy wody. Ihor Terehow, mer tego miasta zwrócił się z prośbą o pomoc do prezydenta Płocka, bo sytuacja w Charkowie jest niezwykle ciężka. W wysłanym z naszego miasta tirze znalazło się 120 kuchenek gazowych, 48 agregatów prądotwórczych oraz żywność z długim terminem przydatności do spożycia, m.in. makaron, kasza gryczana, kasza manna, konserwy, ryż.

Dary zostały zakupione z darowizn przekazanych na specjalne konto utworzone na ten cel przez samorząd Płocka: 50 1020 3541 0000 5402 0357 5669.

W pomoc dla Ukraińców zaangażowała się m.in. firma Bassel Orlen Polyolefins, która od kilku miesięcy cyklicznie przekazuje miastu pulę środków na pomoc uchodźcom. Za pieniądze kupowane są przede wszystkim produkty żywnościowe oraz artykuły chemiczne i kosmetyczne. W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego firma przekazała fundusze na zakup artykułów dla dzieci i młodzieży mieszkających w Płocku. W pierwszej kolejności zostały kupione szkolne wyprawki, na które składały się m.in. plecaki, piórniki z ołówkami, długopisami, linijką, gumką i temperówką, bloki rysunkowe, zeszyty, farby, kredki czy plastelina. Wyposażenie plecaka było dostosowane do szczebla edukacji ucznia. Wyprawki otrzymały dzieci z Ukrainy w każdym wieku – od przedszkolaka do maturzysty.

Pozostała część pieniędzy od Basell Orlen Polyolefins została przeznaczona na zakup artykułów, dzięki którym dzieci i młodzież będą mogli ciekawie spędzić wolny czas, zrelaksować się, szlifować swój plastyczny talent albo pouczyć się przez zabawę. I tak w zestawach znalazły się m.in. gry planszowe, w tym edukacyjne, puzzle, klocki, kręgle, piłki, rakietki, ukraińskie książeczki, farby, kredki i bloki. – Jestem wdzięczny wszystkim, którzy wpłacili pieniądze na specjalne konto lub w jakiejkolwiek innej formie pomagają Ukraińcom, którzy są ofiarami agresji Rosji. Dzięki Państwa ofiarności pomoc nadal trafia do potrzebujących – podkreśla prezydent Nowakowski.

JW