Rezerwacja wizyty

Ekoedukacja to podstawa

Dziś, w ramach Światowego Dnia Recyklingu w naszym mieście odbyło się kilka wydarzeń promujących prawidłową segregację odpadów.

Pracownice Wydziału Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta Płocka przeprowadziły m.in. prelekcje edukacyjne o recyklingu wśród dzieci klas pierwszych i drugich. Spotkania odbyły się w dwóch płockich Szkołach Podstawowych nr 12 i 20. Uczniowie obejrzeli również film o funkcjonowaniu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach, dzięki któremu zapoznały się z drogą odpadów od wjazdu do zakładu poprzez procesy przetwarzania, po odzysk surowców, z których później produkowane są przedmioty codziennego użycia czy koce z polaru.
Podczas lekcji prelegentki zwracały szczególna uwagę na te elementy segregacji, które są nowe lub ich segregacja jest mało popularna wśród mieszkańców. Dzieci dowiedziały się, że zużyty olej spożywczy można zbierać do specjalnych pojemników, które pobiera się w stojących w mieście olejomatach. Niepotrzebne tekstylia można spakować i bezpłatnie wysłać darmowymi ekozwrotami za pomocą paczkomatów InPost. A stary lub niedziałający sprzęt elektryczny wrzuca się do specjalnych czerwonych pojemników. Na koniec dzieci mogły „potrenować” segregację. Zostały zaproszone do zabawy – małego testu. Losowały karty ze zdjęciami różnego rodzaju odpadów. Ich zadaniem było przyporządkowanie go i „wrzucenie” do właściwego pojemnika na dużej planszy. Edukacja o poprawnej segregacji będzie dzieciom towarzyszyć przez kolejne dni, za każdym razem gdy używać będą zakładki do książki czy malować kolorowanki o tematyce recyklingu, które otrzymały w nagrodę za aktywny udział w warsztatach.

Natomiast przy Galerii Miodowa, obok olejomatu, pracownicy Wydziału Gospodarowania Odpadami UMP rozmawiali z mieszkańcami o prawidłowej segregacji zużytego oleju spożywczego, potrzebie właściwego recyklingu tego surowca i jego znaczeniu dla środowiska i naszych portfeli. Zachęcali do ściągnięcia aplikacji i pobrania pojemnika do zlewania zużytego w gospodarstwie tłuszczu domowego.

Bardzo ważne są odzysk nowoczesnymi metodami odpadów komunalnych i ponowne ich użycie, by jak najmniej obciążały środowisko naturalne, w którym żyjemy. Najpierw jednak potrzebna jest prawidłowa segregacja przez każdego z nas, a w tym pomaga wiedza, świadomość pewnych procesów i nieustająca edukacja.

E. Janiszewska