Rezerwacja wizyty

Ekologiczny kompostownik w Parku Północnym

Po co? Bo to źródło najlepszego, naturalnego nawozu dla roślin. Dlatego pod koniec listopada zbudowaliśmy i postawiliśmy pierwszy w Płocku kompostownik na terenie miejskiego parku na osiedlu Podolszyce Północ.

Chcemy kształtować ekologiczne formy gospodarowania terenami zielonymi w mieście i samodzielnie produkować własny bionawóz, który wykorzystamy w tym samym środowisku. Dodany do zaprawiania dołów pod rośliny – użyźnia glebę, a zastosowany jako ściółka – zmniejsza jej zachwaszczenie. Używanie naturalnego nawozu z kompostownika w tym samym miejscu ograniczy ilość transportów wywożonych odpadów z danego terenu. Zmniejszy się także stosowanie nawozów chemicznych, co jest bardziej ekologiczne i generuje oszczędności.

Do kompostownika wrzucana będzie przez miejskie służby skoszona trawa, drobne gałęzie, liście, chwasty, czy zwiędnięte kwiaty i rośliny pochodzące z prac pielęgnacyjnych i porządkowych.

Idea kompostowania ma także przybliżać mieszkańcom znany od dawna sposób tworzenia własnych, naturalnych nawozów, które można samodzielnie wyprodukować w przydomowych ogródkach lub na działkach. Ważne jest tylko stworzenie kontrolowanego stosu i dbanie o dobry poziom wilgotności, ekspozycję na wiatr i słońce aby mógł zajść proces tlenowy.

Nasz pierwszy miejski kompostownik został zbudowany z recyklingowanych europalet. Jest to projekt pilotażowy. Jeśli pomysł się sprawdzi, to w przyszłym roku planujemy kolejne.

Ewa Janiszewska