Rezerwacja wizyty

Elektryczne lasy będą rosły w Borowiczkach

– Dbamy o środowisko. Ważne jest, żebyśmy żyli w czystym środowisku – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski na konferencji prasowej poprzedzającej posadzenie lasu przy ul. Mazowieckiej w Borowiczkach.

Sadzenie lasu – najpierw przy ul. Mazowieckiej, a potem jeszcze u jej zbiegu z ul. Chełmińską – odbyło się dzięki programowi Polska Stolica Recyklingu, organizowanemu przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

W akcję, która polegała na zbieraniu elektrośmieci, mocno zaangażowała się w Płocku Szkoła Podstawowa nr 1 im. Braci Jeziorowskich. Społeczność tej placówki zachęcała mieszkańców do oddawania elektrycznych śmieci, propagując przy tej okazji wiedzę na temat recyklingu i promując ekologiczne zachowania. Była to pierwsza edycja tego programu i trwała od września 2022 do marca br.

W efekcie udało nam się zebrać w Płocku ponad 17 ton elektrośmieci. W zamian Fundacja Odzyskaj Środowisko zdobyła dla nas w szkółce Nadleśnictwa Płock pod Małą Wsią 179 sadzonek drzew, które posadziliśmy w piątek pod nadzorem leśniczych w dwóch miejscach w formie młodego lasu. Było to łącznie 150 lip, 20 śliw i 9 grusz.

Prezydent Andrzej Nowakowski i uczniowie z SP nr 1 w trakcie sadzenia lasu w Borowiczkach

Warto dodać, że sadzonki są nieduże, bo 40-50 centymetrowej wysokości i nie jest to przypadek. Leśnicy używają do założenia lasu tak młodych drzew, bo daje to największą gwarancję, że się przyjmą. Posadzone w Borowiczkach rośliny pochodzą zaś spod Małej Wsi ponieważ taka jest zasada wynikająca z tzw. regionalizacji nasiennej – bierze się sadzonki z najbliższej szkółki, gdzie mają one maksymalnie zbliżone warunki (pogodowe, glebowe) do miejsca, w którym zostają posadzone.

Młode drzewa prezydent Płocka Andrzej Nowakowski posadził razem z m.in. swoim zastępcą Piotrem Dyśkiewiczem oraz kilkunastoma uczniami z klasy Va z „Jedynki”. Zasadzone drzewa korzystnie wpłyną na nasze zdrowie, a także przypomną o konieczności segregowania elektrycznych śmieci. W różnych rejonach miasta rozstawiliśmy charakterystyczne czerwone pojemniki na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zachęcam do korzystania z nich – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

W pierwszej edycji Polskiej Stolicy Recyklingu udział wzięło ponad 80 miast z całego kraju. We wrześniu br. ruszyła druga edycja tego programu, w której rywalizują miasta oraz instytucje. – Do Programu przystąpiły dotychczas trzy płockie instytucje: Szkoły Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 18 i Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 3. W wygranej pomóc może każdy – wystarczy zrobić jesienne porządki i nadać EKOzwrot z kodem wybranej placówki, wpisanym w polu „imię i nazwisko”. Kody znajdują się na stronie programu Polska Stolica Recyklingu – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

W ramach EKOzwrotów można nadać nieużywane, ale wciąż sprawne: obuwie, tekstylia, elektronikę, książki oraz zabawki. Wystarczy niepotrzebne rzeczy spakować, użyć aplikacji InPost/EKOzwroty i nadać za darmo w najbliższym Paczkomacie. Każdy EKOzwrot to dodatkowe punkty na koncie szkoły, przedszkola czy biblioteki i większa szansa na zdobycie głównej nagrody, tj. 50 tys. złotych. Kolejne podmioty wciąż mogą się rejestrować w programie.

Szczegóły znajdują się pod adresem:

https://www.polskastolicarecyklingu.pl/

Partnerami strategicznymi Programu Polska Stolica Recyklingu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory.

Partnerami edukacyjnymi są: Auraeko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego
i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska.
Partnerem merytorycznym jest: InPost Green City.
hw