Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Filmy, rozmowy, koncerty…

…i wiele innych wydarzeń odbędzie się podczas XII edycji Festiwalu Kultury i Sztuki (dla Osób Niewidomych), który rusza już w najbliższą sobotę, 17 września. Przedsięwzięcie, które  organizuje Stowarzyszenie „De Facto”, potrwa  do 23 września 2022.

 

Organizatorzy informują: – XII edycję Festiwalu ogłaszamy pod hasłem włączania i równości dostępu do kultury, w których kluczową rolę odgrywa wielozmysłowość i budzenie się potrzeb oraz motywacji w odbiorcy do spróbowania czegoś nowego. Czegoś co jest nie(w pełni) dostępne. Festiwal jest spotkaniem człowieka z drugim człowiekiem, widza z drugim widzom, odbiorcy obrazu z jego twórcą, wzajemna wymiana doświadczeń i wykorzystanie potencjału różnorodności.

Festiwal jest wydarzeniem dostosowanym do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością wzroku. Jest dostępny i przyjazny dla osób, które nie widzą od urodzenia oraz dla osób, które utraciły wzrok w trakcie swojego życia. Łączy nas fascynacja kulturą, miłość do kina, muzyki i literatury. Ta miłość czasami bywa nieodwzajemniona bo wiele filmów nie jest opatrzonych audiodeskrypcją. Ten brak wyklucza osoby z niepełnosprawnością wzroku z możliwości obcowania ze sztuką filmową. A to wielka strata.

Po raz trzeci na Festiwalu Kultury i Sztuki przyznamy nagrodę dla twórców najlepszej audiodeskrypcji filmowej. Głosami publiczności uczestniczącej w XII edycji festiwalu, na żywo w Płocku i online. Przyznajemy nagrodę bo chcemy zbliżać: twórcę do odbiorcy. Odbiorcę do twórcy. Bo dyskusje po filmach i spektaklach, dotyczą także jakości audiodeskrypcji. To tu, w Płocku, festiwalowa publiczność potrafi docenić i nagrodzić najlepsze, nowatorskie opracowania. Znaleźć i nagrodzić „perełki audiodeskrypcji”, oddać uznanie  twórcom skryptów oraz dać szanse młodym.

 

W ramach festiwalu odbędzie się 25 wydarzeń kulturalnych:

  • pokazy filmowe prowadzone przez krytyków filmowych,
  • spektakl teatralny „Balladyna” reż. Marek Mokrowiecki
  • spotkania z aktorami, reżyserami, twórcami:  Adam Woronowicz, Barbara Jonak, Konrad Aksinowicz, Krzysztof Lang, Michał Grzybowski i Agnieszka Dulęba-Kasza,
  • koncerty muzyczne – już w niedzielę (18.09.2022) Jarosław Jar Chojnacki (Horyzont zdarzeń) godz.18.00 POKiS, oraz 23.09 Monika Borzym (Monika Borzym śpiewa stare piosenki), POKiS godz.18.00
  • spotkanie z książką,
  • wykłady
  • gala otwarcia festiwalu (sobota) 17.09.2022 godz.18.00 scena duża Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego

Jak zdobyć miejsce?

Program

opr. ab