Folklor z całego świata w Płocku
Z Gruzji, Kenii, Mołdawii i Kolumbii przyjadą zespoły na Vistula Folk Festival. Zobaczymy je podczas kilku występów, m.in. na Starym Rynku, w Parku Północnym czy amfiteatrze. Zapraszamy do wspólnej zabawy od 20 do 25 sierpnia.
Przed nami dwunasta edycja Viustula Folk Festival, imprezy która prezentuje kulturę i folklor z różnych części świata. Europę reprezentuje Ansamblul de Muzică și Dans Popular „Mărțișor” z Mołdawii, kulturę pogranicza Europy i Azji – gruziński zespół Orioni / Keghoshvilebi, który pochodzi z partnerskiego miasta Płocka – Rustawi. Z Afryki przyjedzie Pith of Africa Musical and Dance Group, a z Ameryki Południowej kolumbijska Compañía de Danzas Quetzal. Będą też reprezentanci Płocka: gospodarz festiwalu zespół „Wisła”.
Festiwalowi towarzyszy druga edycja konkursu piosenki ludowej „Vistula Folk Voice” dla dzieci i młodzieży. Uczestników posłuchamy na koncercie w Parku Północnym. Zwycięzców w czterech kategoriach wiekowych wyłoni konkursowe jury, poznamy ich w sobotę 24 sierpnia.
Program Vistula Folk Festival
20 sierpnia, wtorek
18:00 – prezentacja zespołów folklorystycznych – Stary Rynek
21 sierpnia, środa
18:30 – koncert inauguracyjny – Park Północny
23 sierpnia, piątek
20:00 – Potańcówka na Starówce
24 sierpnia, sobota
19:30 – koncert galowy – amfiteatr, obowiązują bilety*
25 sierpnia, niedziela
11:30 – msza święta z udziałem zespołów – Bazylika Katedralna
12:30 – korowód folklorystyczny – na trasie katedra – ul. Tumska
13:00 – zabawa z mieszkańcami – ul. Tumska
*Bilety na koncert galowy można kupić w cenie 20 zł (z PłocKartą 10 zł) na bilety.pokis.pl lub w Bileterii POKiS przy ul. Jakubowskiego 10.
Goście tegorocznej edycji:
Orioni / Keghoshvilebi z Gruzji
To dynamiczna grupa muzyczna, która zdobyła uznanie zarówno w kraju i na międzynarodowej scenie muzycznej. Ich twórczość jest połączeniem tradycyjnych gruzińskich melodii z nowoczesnymi aranżacjami, co czyni ich muzykę wyjątkową i uniwersalną.
Pith of Africa Musical and Dance Group z Kenii
Zespół reprezentuje różnorodność i bogactwo kulturowe Kenii. W ich repertuarze są utwory i tańce z różnych regionów i różnych grup etnicznych, m.in. taniec wojowników Masajów oraz taniec Kamba. Podczas występów grupa używa tradycyjnych instrumentów muzycznych.
Ansamblul de Muzică și Dans Popular „Mărțișor” z Mołdawii
Zespół z Kiszyniowa pokazuje mołdawskie tradycje ludowe poprzez muzykę i taniec. Ansamblul „Mărțișor” jest znany ze swoich misternie wykonanych tradycyjnych strojów, żywiołowych choreografii oraz muzyki na żywo.
Compañía de Danzas Quetzal z Kolumbii
Jest uważana za jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych grup w stolicy Kolumbii, Bogocie. Prezentuje folklor Pacyfiku, charakteryzujący się głównie mieszanką hiszpańskich i wyraźnie afrykańskich wpływów.
mk
« Masz nowe źródło ogrzewania lub zmieniasz piec – złóż deklarację CEEB
Sobótka – zakaz kąpieli »