Poprzednia wersja strony Plock.eu

Fontanna to nie kąpielisko

Zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców, aby rozsądnie korzystali z fontann na terenie naszego miasta. Te obiekty nie służą do kąpieli, nie są także miejscami do wyrzucania śmieci.

Płockie fontanny i wodotryski uatrakcyjniają krajobraz miasta, łagodzą skutki zanieczyszczenia powietrza, tworzą w swoim pobliżu mikroklimat i nasycają powietrze wilgocią w upalne dni. Zwłaszcza w upały mieszkańcy chcą się schłodzić. W tym celu w różnych punktach Płocka rozstawiane są specjalne kurtyny wodne i zraszacze, gdzie można zrobić to w bezpieczny sposób.

Fontanny, do których każdy z nas ma dostęp to nie jest miejsce, gdzie można się kąpać czy ochładzać! Przede wszystkim dlatego, że woda w fontannach nie jest badana pod względem mikrobiologicznym przez żadne służby i organy państwowe. Stan wody może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Dzieje się tak ponieważ woda w fontannach krąży w tzw. obiegu zamkniętym, który sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Mimo, że woda jest systematycznie wymieniana oraz dezynfekowana, każdego dnia mogą się do niej dostać przeróżne zanieczyszczenia z zewnątrz.

 

Przypominamy, że zgodnie z uchwałą nr 590/XXXIII/2017 Rady Miasta Płocka z dnia 27 czerwca 2017 roku niedopuszczalne jest m. in.:

– wchodzenie, kąpiel i mycie się w fontannach;

– mycie wszelkich urządzeń i pojazdów;

– mycie zwierząt wodą z fontanny;

– używanie wody do celów sanitarnych i gospodarczych.

Należy mieć świadomość bezpieczeństwa sanitarnego oraz że wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii i wirusów.

 

Niestety niektóre osoby traktują fontanny w sposób nieodpowiedni. Dodatkowo wrzucanie do nich różnych przedmiotów np. kory, patyków, kredek, zasypywanie piaskiem czy kamieniami powoduje zatykanie dysz. Zachowania te nie tylko prowadzą do zaśmiecania fontann, ale również mogą doprowadzić do ich uszkodzenia, a ich naprawa wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami. Niestety mimo regularnego sprzątania, służby miejskie mają trudności z utrzymaniem obiektów w czystości ze względu na systematyczne wrzucanie do fontann różnych przedmiotów.

 

Prosimy o rozsądne korzystanie z fontann i wodotrysków z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.

 

K. Kozłowski

Następna aktualność
»