Rezerwacja wizyty

Daj się zachwycić gupikom

Kto nie słyszał o gupikach? Chyba każdy spotkał się z tą nazwą. Mimo swoich niedużych rozmiarów gupiki (łac. Poecilia reticulata) zawojowały cały świat. Niedługo podbiją tez Płock. 3 i 4 września w naszym zoo będzie można podziwiać gupiki z najlepszych europejskich i polskich hodowli. Przyjadą do miasta na Mistrzostwa Europy i Polski Hodowców Gupika 2022 w kategorii par, które odbędą się w dniach 1-4 września.

Ojczyzną gupików jest północno-wschodnia Ameryka Południowa i Karaiby. W XIX wieku zostały masowo introdukowane (wprowadzone do środowisk naturalnych) w wielu krajach Afryki, obu Ameryk i Azji. Doprowadził do tego wielki apetyt gupików na… larwy komarów, które są ich przysmakiem. A mniej larw komarów to przecież mniejsze ryzyko występowania malarii. Za swoją niezwykłą skuteczność w tej nierównej, dla komarów oczywiście, walce gupiki otrzymały nawet przydomek „mosquito killers”, czyli zabójcy komarów.

Te na pierwszy rzut oka niepozorne, jajożyworodne ryby słodkowodne cieszą się wielką popularnością wśród akwarystów ze względu na nieduże wymagania oraz otrzymaną w wyniku selekcji hodowlanej niezwykłą mnogość kształtów i olbrzymią różnorodność kolorystyczną. Ozdobą samców są piękne ogony, które mienią się wszystkimi kolorami tęczy i występują w wielu kształtach. Rzadko kto jest w stanie przejść obok akwarium gupików obojętnie, dlatego często to właśnie z nimi rozpoczynają swoją przygodę młodzi adepci akwarystyki. Hodowcy zaś dwoją się i troją, aby wyhodować jak najpiękniejsze ryby, z których najlepsze prezentowane są na licznych wystawach i konkursach krajowych oraz międzynarodowych.

W konkursach gupiki, nazywane też pawimi oczkami, są oceniane w 13 standardach europejskich, opracowanych na podstawie kształtu płetwy ogonowej i grzbietowej. Standardy gupików podzielone są na 3 grupy:

  1. długopłetwe (broad tail): fan tail (wachlarz), flag tail (proporczyk), veil tail (welon), triangle tail (triangel), half moon tail (półksiężyc)
  2. mieczowe (sword tail): double sword tail (dwumiecz), lyre tail (lira), bottom sword tail (dolny miecz), top sword tail (górny miecz)
  3. krótkopłetwe (short tail): spade tail (łopatka), spear tail (płomyk), round tail (rakietka), needle/pin tail (igiełka)

W konkursach organizowanych dla par (samiec + samica) brane jest też pod uwagę dopasowanie ryb w parze. Sędziowie oceniają:

  1. ciało (w tym za długość, kształt i barwę)
  2. płetwę grzbietową (w tym za długość, kształt i barwę)
  3. płetwę ogonową (w tym za długość, kształt i barwę)
  4. żywotność
  5. zgodność genetyczną pary

Ocena ma charakter punktowy. Idealna para może otrzymać maksymalnie 110 pkt.

Mistrzostwom towarzyszyć będzie „Gupikowa sobota”, czyli ciekawe zajęcia edukacyjne oraz gry i zabawy dla najmłodszych gości, oczywiście o tematyce związanej z wszelkimi organizmami wodnymi. W tym dniu zoo zaprasza na „Mokrą robotę”, czyli warsztaty zakładania własnego akwarium, grę terenową „Kto lubi wodę?”, malowanie olbrzymiego akwarium na folii, tworzenie gupikowej wystawy plastycznej oraz konkursy z nagrodami. Akwarystyka to dziedzina, która uczy najmłodszych cierpliwości, odpowiedzialności i systematyczności, ale też kreatywności w tworzeniu własnego wodnego mikroświata. Obserwacja ciągłego ruchu stworzeń w akwarium oraz ich interakcji to za każdym razem nauka i ciekawa, kolorowa podróż. Właśnie dlatego warto odwiedzić płockie zoo 3 września w godzinach 11:00 – 14:00.

Organizatorami mistrzostw są płocki ogród zoologiczny wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Akwarystów Hodowców Ryb Żyworodnych – Klubem POECILIA RETICULATA.

Zapraszamy do zoo i do podziwiania gupikowych piękności!

mk