Poprzednia wersja strony Plock.eu

III LO bogatsze o sprzęt do nauki fizyki

Generator van de Graffa, ława optyczna z pryzmatami, tor powietrzny z dmuchawą, elektrometry to niektóre z urządzeń z pracowni fizycznej w płockim III Liceum Ogólnokształcącym. Pojawiły się tam dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Płocka – projekt „Być jak Albert Einstein – nowoczesna pracownia fizyczna w szkole XXI w.” został wybrany w jego dziewiątej edycji.

– To jeden z tych pomysłów, który pomaga odkryć i zrozumieć świat – komentował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oglądając zgromadzone w pracowni sprzęty. – Dzięki niemu młodzi ludzie mają szansę, aby rozwijać swoje talenty i zainteresowania. Mogą zgłębiać tajniki przedmiotu, który dla wielu jest pewnego rodzaju wyzwaniem – dodawała dyrektor liceum Agnieszka Wierzchowska.

O zastosowaniu urządzeń zgromadzonych w sali opowiedział nauczyciel fizyki dr Piotr Wanke oraz jeden z uczniów objętych indywidualnym tokiem nauki tego przedmiotu. Maciej Nejman wyjaśnił, że wykorzystają go do wykonywania wielu eksperymentów, symulowania układów elektrycznych, modelowania pól elektromagnetycznych, czy symulacji wielu zjawisk fizycznych, m.in. optycznych, z zakresu mechaniki płynów i gazów.

Wyposażenie klasy w pomoce dydaktyczne oraz stoły i krzesła kosztowało 131 tysięcy złotych.

W III LO został zrealizowany jeszcze jeden projekt z poprzedniego Budżetu Obywatelskiego Płocka. W szkole został zamontowany defibrylator AED. – Aby udzielać pierwszej pomocy trzeba mieć umiejętności i odpowiedni sprzęt, dlatego stale rozbudowujemy sieć AED w Płocku – mówiła Daria Domosławska, jedna pomysłodawczyń projektu.

 

mk