Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Kolejny rodzinny dom dziecka w Płocku

W sierpniu rozpoczął działanie kolejny rodzinny dom dziecka. To już trzynasta tego typu placówka w Płocku. Z dziećmi i opiekunami przed rozpoczęciem roku szkolnego spotkali się prezydent Andrzej Nowakowski i zastępca ds. polityki społecznej Roman Siemiątkowski.

W rodzinnym domu dziecka zlokalizowanym na osiedlu Podolszyce jest siedmioro dzieci. Najmłodsze z nich w wieku przedszkolnym, najstarsze w klasie maturalnej. Pieczę rodzinną* sprawują wykwalifikowani opiekunowie, z którymi zawarta została stosowna umowa.

Na potrzeby rodzinnego domu dziecka Miasto Płock przekazało lokal mieszkalny o powierzchni blisko 240 m kw. Mieszkanie składa się z 4 pokoi dla dzieci, 3 łazienek z WC oraz 1 odrębnej toalety, pokoju odwiedzin i spotkań, sypialni opiekunów, salonu z jadalnią i aneksem kuchennym, przedpokoju, schowka. Do mieszkania przyporządkowane są także komórka lokatorska oraz miejsce parkingowe w garażu podziemnym.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach wyposażenia mieszkania zakupił m. i. sprzęt AGD i RTV, meble do pokoi dziecięcych w tym łóżka, szafy, biurka, lampki nocne oraz krzesła, kanapę, dwa stoły do jadalni wraz z krzesłami dla 12 osób oraz zabudowę kuchenną, zabudowę do przechowywania i szafy.

* Rodzinne formy pieczy zastępczej obejmują rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka. Zapewniają one dziecku całodobową opiekę i wychowanie, zaspokajają jego potrzeby emocjonalne, bytowe, rozwojowe, a także zapewniają ochronę przed arbitralną i bezprawną ingerencją w życie prywatne dziecka oraz umożliwiają mu kontakt z rodzicami i innymi bliskimi osobami, chyba że sąd postanowi inaczej. Na rodzinie zastępczej lub prowadzącym rodzinny dom dziecka spoczywa obowiązek, a jednocześnie prawo wykonywania bieżącej pieczy nad dzieckiem, jego wychowania i reprezentowania. Pozostałe obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców dziecka. Dziecko umieszcza się w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka do czasu zaistnienia warunków umożliwiających jego powrót do rodziny biologicznej. Jeżeli powrót dziecka do rodziny naturalnej nie jest możliwy, po 18 miesiącach od umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, odpowiednie służby kierują wniosek do sądu rodzinnego w celu wyjaśnienia sytuacji prawnej dziecka m.in. poprzez umieszczenie w rodzinie przysposabiającej lub długoterminowej rodzinie zastępczej.

Z praktycznymi informacjami dotyczącymi rodzinnej pieczy zastępczej możecie się Państwo zapoznać w zamieszczonym poradniku: Rodzinna piecza zastępcza – poradnik praktyczny  oraz na stronach MOPS w Płocku.

K. Kozłowski