Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Koncepcja rozbudowy płockiego ogrodu zoologicznego

Koncepcja rozbudowy płockiego ogrodu zoologicznego to efekt współpracy Wydziału Budownictwa płockiej filii Politechniki Warszawskiej oraz zoo w Płocku. Studencka koncepcja przewiduje powstanie 6 nowych budynków, w których stworzone zostaną przestrzenie do hodowli zwierząt egzotycznych np. wywodzących się ze środowiska lasu tropikalnego, pustyni, wybrzeża morskiego czy innych, a znajdujący się na terenie staw zostanie przykryty wolierą dla ptaków wodnych.

Płockie zoo jest niezwykle chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Płocka, mieszkańców okolic, ale też przez turystów z całej Polski. Walorem tego miejsca są zarówno prezentowane tu zwierzęta, jak i malownicze położenie. Miasto cały czas podejmuje działania, aby uatrakcyjniać ogród dlatego np. sześć lat temu zwiedzającym udostępnione zostały nowe akwaria.

Teraz nadszedł czas na zagospodarowanie ponad 4 ha terenów zoo zlokalizowanych na skarpie, poniżej nowego parkingu. W piątek 13 stycznia, na wspólnej konferencji prasowej Urzędu Miasta Płocka, Ogrodu Zoologicznego oraz płockiej Filii Politechniki Warszawskiej została zaprezentowana koncepcja zagospodarowania tego terenu.

– Podczas zmiany organizacyjnej jednostki w spółkę mówiliśmy, że czynimy to, bo chcemy dać szansę na rozwój naszemu ogrodowi zoologicznemu, na większą samodzielność, na to by Prezes razem z załogą ogrodu mógł w większym stopniu kreować przyszłość naszego ogrodu zoologicznego. Bardzo się cieszę, że krok po kroku to się będzie działo. Tym pierwszym krokiem, było zaangażowanie do współpracy Politechniki Warszawskiej. (…) Dziękuję władzom politechniki i studentom. – mówił Andrzej Nowakowski prezydent Płocka.

Koncepcję projektu w imieniu grupy 8 studentów zaprezentowali Klaudia Janczewska i Łukasz Skorupa, którzy w swoich pracach magisterskich chcą kontynuować temat płockiego zoo. Planują, by w wyniku badań i analiz dokonać właściwego doboru konstrukcji do wykonania budynków. Rozważają konstrukcje stalową i żelbetową, by dokonać porównania co bardziej odpowiada niecodziennym warunkom stawianym przez ogrody zoologiczne.

Przygotowana koncepcja zakłada budowę kompleksu pawilonów na planie ośmiokątów, w których stworzone zostaną przestrzenie do hodowli zwierząt, odpowiednio skomunikowane i wkomponowane w krajobraz płockiej skarpy. Niecodzienny kształt budynków umożliwi uzyskanie zróżnicowanych układów wybiegów dla zwierząt w celu osiągnięcia optymalnych efektów wizualnych dla zwiedzających.

Nowe pawilony będą dostępne dla gości przez cały rok, a w okresie jesienno-zimowym umożliwią obserwację zwierząt egzotycznych w warunkach zbliżonych do naturalnych. Zwiedzający będą więc mogli przebywać w środowisku tropikalnym wraz z mieszkającymi tam zwierzętami. Tereny wokół budynków zagospodarowane zostaną na wybiegi zewnętrzne dla zwierząt oraz jako miejsca spacerowe dla odwiedzających płockie ZOO.

Dziś swoją pracę studenci przedstawili szerokiej publiczności, odpowiadali na pytania mediów oraz zbierali gratulacje i podziękowania.

– Dostrzegam wiele pozytywów tej współpracy. Począwszy od tego co stanowi jej podstawę, czyli rozwój naszego ogrodu zoologicznego jako atrakcji turystycznej, przez współpracę z Politechniką Warszawską, na radości dzieci kończąc. To jest priorytet, aby Płock nadal się rozwijał. Rozwijał się w różnych wymiarach, również w wymiarze turystycznym, a zoo stanowi tą atrakcję, która w perspektywie całego roku ściąga do Płocka turystów. – argumentował prezydent Nowakowski.

Ważne z punktu widzenia planowania takiej inwestycji jest fakt, że koncepcja zakłada etapowość jej wdrożenia, a pawilony będzie można stawiać niezależnie od siebie, w zależności od pozyskiwanego dofinansowania. Przygotowana przez młodych inżynierów koncepcja będzie podstawą do opracowania dokumentacji budowlanej przy ewentualnej późniejszej rozbudowie zoo, czy ubieganiu się o pieniądze zewnętrzne.

Wizualizację zaproponowanych rozwiązań można oglądać na wystawie w Pawilonie Herpetarium. To jeszcze jeden powód, aby wybrać się do zoo.

Koncepcja rozbudowy płockiego zoo została opracowana przez Łukasza Skorupę, Klaudię Janczewską, Łukasza Chabowskiego, Ernesta Dolatowskiego, Kingę Górecką, Dominika Iwańskiego, Krystiana Sobkowa i Macieja Małeckiego pod kierunkiem dr. inż. Piotra Gryszpanowicza.