Rezerwacja wizyty

Książnica Płocka zaprasza w maju

Plakat zapraszający na wydarzenie „Między Lipcami a Adamczychą” w ramach Nocy Muzeów

Jeszcze przed majowym weekendem Książnica w Płocku zaprasza na cztery wydarzenia:

9 maja, godz. 18.00 – „Niebo gwiaździste” – wystawa fotografii Jarosława Waneckiego wykonanych podczas podróży do stolic krajów Unii Europejskiej prezentującej bogactwo kultury, architektury i sztuki. Przygotowana z okazji 20. lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Kilka lat temu, przy okazji premiery książki „Niebo gwiaździste”, która była zbiorem felietonów z podróży po Europie, autor mówił: „Europa jest obecnie niczym kalejdoskop z kolorowymi szkiełkami, którego poruszenie zmienia mozaiki i pobudza emocje”. Ulice, zabytki, szczegóły architektoniczne w obiektywie Jarosława Waneckiego na wystawie w Mediatece od 9 maja, czynna do 21 czerwca 2024 r.
Miejsce: Mediateka eMka Książnicy Płockiej przy ul. Kościuszki 3b. Wstęp wolny.

Plakat zapraszający na wystawę fotografii Jarosława Waneckiego „Niebo gwiaździste”

Plakat zapraszający na wystawę fotografii Jarosława Waneckiego „Niebo gwiaździste”

15 maja, godz. 17.00 – spotkanie autorskie z Jackiem Ostrowskim i promocja książki „Zemsta”, jedenastej części serii z papugą o mecenas Zuzie Lewandowskiej.
Autor napisał na swoim FB: „Tym razem Zuza musi się zmierzyć z wyjątkową sprawą. Pod Płockiem dokonano morderstwa osoby bardzo znanej w mieście i mającej mnóstwo wrogów. (…) Każdy może być zabójcą, każdy może mieć motyw. Zuza nie dość, że zmaga się z wyjątkowo zawiłym śledztwem, to jeszcze musi zmierzyć się z problemami życia codziennego, które tym razem okazują się być dla niej wcale nie mniejszym wyzwaniem. Zuza kontra Leszek Jarzębowski, w „Zemście” dochodzi między nimi do ostatecznej rozgrywki. Jaki będzie jej wynik? Czy mecenas Lewandowska znów przechytrzy przestępców? Czy znów uda jej się ośmieszyć kapitana Mariańskiego? Czy prezesowi „Kaczego pióra” uda się namówić Zuzę do spisania swoich wspomnień z pobytu na Kubie?”. Odpowiedź już wkrótce, premiera książki i spotkanie z Jackiem Ostrowskim 15 maja w Mediatece.
Miejsce: Mediateka eMka Książnicy Płockiej przy ul. Kościuszki 3b. Wstęp wolny.

Plakat zapraszający na spotkanie autorskie z Jackiem Ostrowskim i promocja książki „Zemsta”

Plakat zapraszający na spotkanie autorskie z Jackiem Ostrowskim i promocja książki „Zemsta”

18 maja, godz. 18.00 – Noc Muzeów „Między Lipcami a Adamczychą” – startujemy o 18.00, koniec – około północy (do ostatnich odwiedzających).
Tym razem zabierzemy w podróż przez cztery pory roku polskiej wsi widzianej zarówno z okien dworku, jak chaty krytej strzechą. Wiecie, jak to było urodzić się szlachcicem w Polsce? A może korzenie macie raczej w wiejskiej chacie i dopiero poznajecie opowieści waszych babek? Nieważne, skąd wasz ród, Książnica Płocka otworzy przed wszystkimi wrota do poznania przeszłości, zakosztowania w teraźniejszości i wycieczek w przyszłość. Tegoroczna Noc Muzeów upłynie pomiędzy Lipcami reymontowskimi, gdzie ludzie „w gromadzie żyją i z gromadą trzymają” a Adamczychą roku 1670, gdzie największy w Polsce Jan Paweł zagrzewa swoich chłopów do pracy gromkim hop, hop, hop. W trzech przestrzeniach (sala kolumnowa, czytelnia, mediateka) szlachcianka kręcić będzie urwanym w powozie kołem fortuny, poszukacie igły w stogu siana, sterując robotem, odprowadzicie trzódkę do chlewika, a na koniec będą potupaje i wspólne śpiewanie.
Miejsce: Książnica Płocka przy ul. Kościuszki 6.

Plakat zapraszający na wydarzenie „Między Lipcami a Adamczychą” w ramach Nocy Muzeów

Plakat zapraszający na wydarzenie „Między Lipcami a Adamczychą” w ramach Nocy Muzeów

 

20 maja, godz. 17.00 – spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak autorką bestsellerowej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.
Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, autorka znakomitych biografii Antoniego Słonimskiego i Kazimiery Iłłakowiczówny. Szturmem podbiła serca czytelników i krytyków bestsellerowymi książkami „Służące do wszystkiego” oraz bijącej wszelkie rekordy popularności „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Ta ostatnia przez krytyków, dziennikarzy i czytelników uznana za najlepszą książkę 2023 roku. Autorka nominowana do wielu nagród, m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego dla najlepszego reportażu, nagrody Mądra Książka, otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, Amnesty International wyróżniło ją Piórem Nadziei za „przedstawianie przemilczanych dotychczas historii w sposób, dzięki któremu docierają one do szerokiej publiczności i rezonują w przestrzeni publicznej, oddając sprawiedliwość minionym pokoleniom, a pokoleniom obecnym – poczucie sprawczości i przekonanie o ważności ich głosu”.
Miejsce: Mediateka eMka Książnicy Płockiej przy ul. Kościuszki 3b. Wstęp wolny.

Plakat zapraszający na spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką bestsellerowej książki „Chłopki"

Plakat zapraszający na spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką bestsellerowej książki „Chłopki”

Wystawa „Wszyscyśmy z tych ksiąg dwunastu. 190. rocznica wydania Pana Tadeusza Adama Mickiewicza” czynna do 21 czerwca. W sali kolumnowej, udekorowanej ogromnymi reprodukcjami ilustracji Andriollego do poematu, zaaranżowanej częściowo na salonik w Soplicowie, częściowo na gabinet Mickiewicza, prezentujemy około 270 wydań „Pana Tadeusza” i publikacji związanych z epopeją narodową. W przeważającej części to zbiory Krystyny Warachowskiej z Torunia, jest też kilka pozycji z kolekcji Adama Kotkiewicza, płockiego antykwariusza. Kolekcja pani Warachowskiej wbrew wcześniejszym zapowiedziom, będzie z nami dłużej, bo do połowy czerwca. Serdecznie zapraszamy, grupy zorganizowane prosimy wcześniej o kontakt telefoniczny 24 268 00 15.

 

op. EJ, źródło: Książnica Płocka

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»