Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Kurs języka polskiego dla Ukraińców

Biblioteka Pedagogiczna w Płocku uruchamia kolejny, bezpłatny kurs języka polskiego od podstaw dla młodzieży i dorosłych. Zapisy i spotkania organizacyjne placówka zaplanowała 20 i 22 września od godz. 13.15 do 14.30.

Biblioteka zaprasza zainteresowanych do siebie na ul. Gałczyńskiego 26 oraz do śledzenia wydarzenia na profilu facebookowym placówki:

(4) Навчання польської мови для українців PODSTAWY JĘZYKA POLSKIEGO dla UKRAIŃCÓW | Facebook

Przypomnijmy: pierwsi uchodźcy z Ukrainy pojawili się w Płocku na przełomie lutego i marca 2022 roku. Szybko uwidoczniły się problemy w komunikacji. Choć nasze języki mają wspólne korzenie, to porozumiewanie się natrafiało na trudności. O ile język mówiony jest zbliżony, o tyle diametralnie różnimy się w zapisie: Ukraińcy używają cyrylicy, Polacy – alfabetu łacińskiego.

Dodatkowo wstrząs związany z wydarzeniami wojennymi oraz nadzwyczajne okoliczności wynikające ze znalezienia się w obcym otoczeniu dopełniły listę problemów i pokazały, jak duża jest bariera językowa i jak bardzo należy pracować nad jej zniesieniem.

– Dlatego od razu zaczęliśmy przygotowania do opracowania systemu wsparcia poprzez organizację działań edukacyjnych dla dzieci oraz naukę języka polskiego dla starszych i dorosłych – podkreślają w płockiej Bibliotece Pedagogicznej.

Początkowo wielu Ukraińców przekonanych było o tymczasowości sytuacji i wyrażali przekonanie, że wkrótce wrócą do swoich domów. – Na sugestie, że warto się zarejestrować i zgłosić dzieci do szkoły odpowiadali, że nie ma sensu robić tego na kilka dni. Kiedy sytuacja na froncie z dnia na dzień stawała się coraz trudniejsza, zaczęło do nich docierać, że dłużej zostaną w Polsce. Na kolejnych spotkaniach było już blisko pięćdziesięcioro chętnych – opowiadają w Bibliotece.

Zaczęła się nauka podstaw komunikacji na podstawie „Niezbędnika ukraińsko-polskiego”, który w przystępny sposób pozwalał opanować najważniejsze wyrażenia i zwroty w języku polskim.

– Mniej skupialiśmy się na poprawności gramatycznej, zwracając uwagę na przełamanie bariery językowej i zachęcenie do mówienia po polsku. Stopniowo przechodziliśmy od łatwych słów do prostych zdań niezbędnych w codziennej komunikacji. Dom, sklep, lekarz czy załatwienie spraw w urzędzie stawało się z dnia na dzień coraz łatwiejsze – przekonują w informacji prasowej Biblioteki Pedagogicznej.

Niezależnie od zajęć dla dorosłych w placówce codziennie po południu odbywały się zajęcia edukacyjne dla dzieci: „Baw się czytaniem – czytaj z LEGO”, „Piaskowe opowieści” przy użyciu piasku kinetycznego czy zajęcia z podstaw programowania ozobotów.

Biblioteka – po analizie sytuacji – zdecydowała się na uruchomienie dwa razy w tygodniu kolejnych zajęć językowych, tym razem dla dzieci. Na nauczanie języka polskiego przychodziły przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym. Uczestnicy zapoznawali się z najpiękniejszymi utworami literatury dziecięcej. Na zajęciach dzieci poznawały słowa w języku polskim, związane z tematyką zajęć. Języka polskiego chętnie uczyły się też mamy towarzyszące dzieciom. Starsza młodzież z kolei uczyła się zwrotów niezbędnych do posługiwania się w kontaktach z Polakami i słownictwa używanego w szkole.

Zapotrzebowanie na naukę języka polskiego nie maleje. – Prowadzimy obecnie dwa kursy dla dorosłych, pięć razy w tygodniu zajęcia edukacyjne i językowe dla dzieci. Włączamy się również w realizację nowego projektu we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku, czyli polsko-ukraińskich zajęć integracyjno-kreatywnych. Mamy nadzieję, że szeroka oferta naszej placówki ułatwi Ukraińcom funkcjonowanie w polskim społeczeństwie – mówią w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku.