Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Lekcje języka polskiego dla Ukraińców

Informujemy, że 20 kwietnia 2022 r. startują z PUZIKami – w Płocku zajęcia dla ukraińskich dzieci, których celem jest nauka języka polskiego w formie twórczej zabawy. Spotkania rozwijające umiejętności językowe, emocjonalne i społeczne będą prowadzone przez doświadczonych nauczycieli z Polski i Ukrainy. W tym samym czasie rodzice i opiekunowie małych uczestników poznają podstawy naszego języka na zajęciach dla dorosłych.

Twórcze zajęcia nauki języka polskiego dla dzieci oraz jednoczesna nauka polskiego dla dorosłych to część projektu MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne, który realizuje Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteki Pedagogiczne na Mazowszu. W najbliższym czasie wystartują także kursy języka polskiego online (dla osób, które nie mogą dojechać do Płocka) oraz zajęcia dla ukraińskich dzieci, podczas których otrzymają wsparcie w odrabianiu zadań domowych. Lekcje poprowadzą nauczyciele ukraińscy i polscy, wykładowcy akademiccy, trenerzy kreatywności.

Jako pierwsze wystartują PUZIKi, czyli Polsko-Ukraińskie Zajęcia Integracyjno-Kreatywne, podczas których uczniowie ukraińscy będą rozwijali swoje umiejętności językowe, emocjonalne, społeczne i intelektualne w formie zabawy. Spotkania będą realizowane w oparciu o scenariusze zajęć twórczych, odpowiednio zmodyfikowanych pod kątem potrzeb małych uczestników. Prowadzący pomogą dzieciom w wieku 8-12 lat wyzwalać twórczą aktywność i działać wspólnie w atmosferze bezpieczeństwa i akceptacji. Co istotne, zajęcia poprowadzą polscy trenerzy twórczości, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, oraz nauczyciele ukraińscy. Liczymy, że dzięki temu uczestnicy będą czuli się swobodniej, a tym samym łatwiej przyswoją polskie słownictwo i gramatykę. Zajęcia będą także okazją, by podczas integracji dzieci przełamywały swoją nieśmiałość, budowały zaufanie i naturalnie rozwijały swoje talenty oraz umiejętności językowe. Nauczą się także szanować własne poglądy, wzbogacą zasób wiedzy o otaczającym je świecie oraz słownictwo. Ucząc języka polskiego z pomocą twórczych zabaw, chcemy także uaktywnić płynność myślenia, wrażliwość na problemy, oryginalność. Warto podkreślić, że wspólna nauka poprzez twórczą zabawę wyzwala wiele pozytywnych emocji. Zajęcia będą organizowane w poniedziałki i środy w godz. 16.30-18.00 w MSCDN Wydział w Płocku.

W tym samym czasie, w sali obok, będą odbywały się zajęcia z nauki języka polskiego dla rodziców i opiekunów małych uczestników PUZIKów. Tajniki polskiej gramatyki i składni będą tłumaczyli nauczyciele z Ukrainy, którzy znają język polski. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Zapraszamy!

K. Kozłowski, źródło: MSCDN