Poprzednia wersja strony Plock.eu

Liczymy na dofinansowanie 17 płockich inwestycji

– Zawnioskowaliśmy o rządowe dofinansowanie 17 naszych inwestycji wartych łącznie 615 mln zł. Mam nadzieję, że nasi parlamentarzyści będą lobbować za naszymi wnioskami – powiedział czwartkowej na konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Chodzi dokładnie o Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. – Gdy gramy w Lotto to najpierw musimy wypełnić i wysłać kupon, a potem czekamy na losowanie – zaczął spotkanie z dziennikarzami Andrzej Nowakowski. – W przypadku Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych jesteśmy właśnie na takim etapie: wypełniliśmy i wysłaliśmy kupon.

Prezydent Płocka przypomniał, że rząd zdecydował już raz o wsparciu samorządów kwotą 5 mld zł, które miały złagodzić skutki epidemii i strat, jakie ona im wyrządziła. – Wszyscy pamiętamy słynne czeki z kwotą dotacji, które rządzący politycy rozdawali przed wyborami prezydenckimi. A dopiero potem dotacje te usankcjonowała uchwała Rady Ministrów – przypomniał Andrzej Nowakowski.

W przypadku Płocka dofinansowanie sięgnęło ponad 15,8 mln zł.

– Nic nowego za te środki nie zrobimy. Pieniędzmi tymi „zasypiemy” dziurę, która powstała w naszym budżecie z powodu epidemii i rządowych decyzji – wyjaśnił prezydent.

Andrzej Nowakowski przypomniał, że z powodu epidemii miasto miało niższe wpływy z podatku od osób fizycznych i jednocześnie musiało pokryć straty Komunikacji Miejskiej oraz ogrodu zoologicznego.

O 67 mln zł uszczuplone były wpływy do budżetu z powodu rządowych decyzji: przekazania niewystarczających środków na wynagrodzenia nauczycieli, obniżenia stawki PIT o jeden procent oraz zwolnienia z podatku osób do 26 roku życia.

– Cieszę się natomiast, że rządzący wzięli sobie do serca apel Rafała Trzaskowskiego z czasów wyborów, który przekonywał o tym, jak ważne są inwestycje lokalne. I przeznaczyli teraz na Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych 6 mld zł – powiedział prezydent Płocka.

Wnioski do RFIL, który funkcjonuje w formule konkursowej, trzeba było składać do 30 września. Kwalifikowały się inwestycje o wartości powyżej 400 tys. zł, oddziaływujące pozytywnie na środowisko naturalne, które są kompleksowe i korzyść z nich odniesie wiele osób.

Płock zawnioskował do dofinansowanie 17 różnych przedsięwzięć. W przypadku 13 z nich chodzi o dofinansowanie na poziomie 80 proc. wartości inwestycji, w przypadku jednej – na poziomie 60 proc., a w przypadku trzech – o pokrycie 100 proc. kosztów.

– Kupon wypełniliśmy, teraz czekamy na dobre wiadomości – dodał Andrzej Nowakowski.

Na liście przesłanej do funduszu inwestycji są:

przedłużenie ul. Przemysłowej;

przebudowa Nowego Rynku wraz z budową sali koncertowej;

renowacja pl. Narutowicza;

nowa aranżacja pl. Obrońców Warszawy;

budowa nowego mostu nad Brzeźnicą;

remont ul. Wyszogrodzkiej (między al. Kilińskiego, a ul. Spółdzielczą);

przebudowa ul. Spółdzielczej;

dokończenie ul. Granicznej;

przebudowa ul. Obrońców Westerplatte;

wykonanie osiedlowych ulic na Radziwiu (jak np. Szkutnicza, Kapitańska itp.);

modernizacja ul. Bielskiej (od al. Jachowicza do ul. Mickiewicza);

dokończenie remontu ul. Kolejowej;

skończenie ul. Łukasiewicza (dwa wnioski o dwa odcinki);

modernizacja Urzędu Stanu Cywilnego;

przebudowa stadionu piłkarskiego;

renowacja drugiego odcinka wiślanych bulwarów.

 

– Będziemy realizować te inwestycje niezależnie od decyzji Funduszu. Wiele z nich jest już w realizacji. Ale wykonamy je szybciej, jeśli otrzymamy dofinansowanie – powiedział prezydent Płocka.

Andrzej Nowakowski przyznał, że nie liczy, aby udało się zdobyć dofinansowanie na wszystkie projekty, ponieważ ich łączna, szacunkowa wartość to 615 mln zł, a płockie wnioski opiewają na kwotę 463 mln zł, czyli blisko pół miliarda zł. A w kasie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych jest 6 mld zł. – Mam jednak nadzieję, że nasi parlamentarzyści zaangażują się i będą lobbować na rzecz Płocka. Jesteśmy technicznie przygotowani. Gdyby np. udało się dofinansować modernizację stadionu to uwolnilibyśmy środki na inne inwestycje – dodał prezydent Andrzej Nowakowski.

opr.hw