Rezerwacja wizyty

Mieczysław Wasilewski – Plakaty, wystawa w Płockiej Galerii Sztuki

Plakat zapowiadający wystawę, Kobieta na trapezie cyrkowym

Zapraszamy do Płockiej Galerii Sztuki na otwarcie wystawy „Mieczysław Wasilewski – Plakaty”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 18 października w ramach XV Festiwalu Themersonów. Wystawę tworzą 84 plakaty filmowe, teatralne i społeczne jednego z najwybitniejszych polskich plakacistów, pochodzące z kolekcji własnej artysty oraz ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie i Muzeum Karykatury w Warszawie.

Prezentowane prace wyróżniają się niepowtarzalnym stylem, który cechuje dyscyplina myślenia, precyzja formowania zagadnienia i tłumaczenia go na obraz, często balansującym na pograniczu abstrakcji i figuracji.  – W ramach plakatu społeczno-politycznego zwięźle i błyskotliwie realizuje koncepcję zasad, stosunku każdego człowieka do siebie i świata oraz interakcji między jednostką, a społeczeństwem. Imponujące plakaty filmowe i wystawowe przekazują koncepcję w najbardziej zrozumiały i zwięzły sposób, wykorzystując wyjątkową kompozycję form i linii w czarno-białej grafice – napisała o twórczości Wasilewskiego łotewska artystka Inta Klāsone.

Mieczysław Wasilewski jest mistrzem lapidarnego znaku graficznego, obdarzonym inteligentnym poczuciem humoru, które potrafi przenosić do swoich plakatów. Maksymalna kondensacja i oszczędność form, prostota przekazu ważnych treści są obecne w jego pracach,  które nazywa „szaradami graficzno-pojęciowymi”.

Współorganizatorem wystawy, która będzie można oglądać w Płockiej Galerii Sztuki do 17 listopada 2024 roku, jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Mieczysław Wasilewski (ur. w 1942 r.) jest studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1960-1966), dyplom w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Zajmuje się plakatem, ilustracją, grafiką wydawniczą. Profesor Akademii Sztuk Pięknych i Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie, w obu uczelniach prowadził Pracownię Projektowania Graficznego. Był wykładowcą na uczelniach artystycznych w Holandii, Syrii, Finlandii, Niemczech, Francji, Meksyku, Chile, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Iranie i Szwajcarii. Jego prace uhonorowano wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami w dziedzinie plakatu i grafiki wydawniczej, m.in. złotym medalem (1976) i srebrnym medalem (1994) na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Członek AGI (Alliance Graphique Internationale). W 2018 roku został laureatem Nagrody ZAiKS-u za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Brał udział w kilkuset wystawach polskiego plakatu i ilustracji w kraju i za granicą. Uczestniczył w dziesiątkach międzynarodowych imprez sztuki plakatu. Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Musée de ľAffiche w Paryżu, Toyama Poster Museum w Tokio oraz w wielu galeriach prywatnych w Polsce i za granicą.

op. K. Kozłowski, źródło: Płocka Galeria Sztuki

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»