Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Mieszkania na dobry start

Trzydzieści pięć rodzin wprowadzi się do dwóch sąsiadujących budynków przy ul. Sienkiewicza 38 i Kaczmarskiego 4. Wczesnym popołudniem w poniedziałek 21 lutego kolejne „Mieszkania na start” trafiły w ręce młodych mieszkańców.

– Dzisiaj spełniają się wasze marzenia o własnym domu – prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zwrócił się do osób zgromadzonych na wspólnym dziedzińcu obu kamienic. – Życzę radości z nowego mieszkania i dobrego życia w tym miejscu – dodawał. Klucze do mieszkań wręczył w towarzystwie swojego zastępcy ds. komunalnych Piotra Dyśkiewicza.

Jedno- lub dwupokojowe lokale znajdują się w dwóch kamienicach, które od podstaw wybudowała miejska spółka MZGM TBS. W lewej oficynie budynku przy ul. Sienkiewicza 38 jest dwanaście mieszkań o powierzchni od nieco ponad 26 mkw do 53 mkw. Natomiast przy ul. Kaczmarskiego 4 powstały dwadzieścia trzy lokale o powierzchniach od 25,5 mkw do 50,7 mkw. MZGM zadbał o zagospodarowanie wspólnego podwórka. Są na nim ławki, zabawki dla dzieci oraz drewniana altana, a na wiosnę pojawi się zieleń.

Wszystkie „Mieszkania na start” wykończone są „pod klucz”. Ich lokatorzy nie muszą kłopotać się o część wyposażenia, m.in. drzwi wewnętrzne, terakotę, glazurę, panele podłogowe, parapety, grzejniki, ceramikę łazienkową, armaturę łazienkową i kuchenną, kuchnię elektryczną, gniazdka i włączniki elektryczne. Wystarczy wstawić meble.

Oba budynki kosztowały ponad 9 mln 250 tys. zł. Część tej kwoty, ponad 4 mln 135 tys. zł, pochodziła z bezzwrotnego dofinansowania, które spółka MZGM pozyskała z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Następne inwestycje mieszkaniowe
W trzecim kwartale tego roku będą gotowe następne dwa budynki z „Mieszkaniami na start”. Blok przy ul. Polnej 7, gdzie będzie trzynaście mieszkań, realizuje MZGM. Natomiast kamienicę przy ul. Sienkiewicza 44 z piętnastoma lokali buduje MTBS. Ta spółka jest odpowiedzialna także za kolejną inwestycję przy ul. Sienkiewicza, na którą pozyskała wsparcie z BGK w wysokości 7 mln zł. Pod numerem 46 powstanie dwadzieścia jeden mieszkań. Wg planów mają być gotowa jesienią 2023 roku.

Wnioski o oddawane w przyszłym roku „Mieszkania na start” należy składać do 30 września.

Dedykowany młodym ludziom – wieku od 18 do 35 lat – program „Mieszkania na start” jest autorskim pomysłem płockiego samorządu. Ma im ułatwić spokojne budowanie przyszłości w naszym mieście, a jednocześnie służy rewitalizacji starówki. Mieszkania powstają w odrestaurowanych kamienicach lub w nowych obiektach wybudowanych w miejsce tych zniszczonych, wyeksploatowanych.

Pierwszy budynek z programu powstał w 2016 roku przy ul. Sienkiewicza 25. Wprowadziło się do niego piętnaście rodzin. Od tamtej pory, przez prawie 6 lat jego funkcjonowania, 294 mieszkania trafiły do młodych płocczan.

mk