Młodzi aktywiści w trosce o ochronę klimatu

Są po prostu młodymi ludźmi, którym nie są obojętne postępujące zmiany klimatyczne i ich przyszłość. Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w piątek 5 kwietnia przed płockim ratuszem wygłosili swoje postulaty m.in. w obszarze dostosowania inwestycji do nowych warunków klimatycznych i globalnego ocieplenia, ochrony miejsc zielonych, naturalnej retencji, termomodernizacji budynków i współpracy lokalnych przedsiębiorstw na rzecz zielonego Płocka.
– Klimat się zmienia i trzeba zrobić wszystko, żeby zatrzymać te zmiany. Płock jest tyko jednym małym punktem na mapie świata, jeśli jednak każdy z nas będzie wdrażał choćby drobne zmiany, to szansa na globalną zmianę będzie rosła z każdym dniem – powiedział prezydent Andrzej Nowakowskich do młodzieży zgromadzonej przed ratuszem.
Aktywiści proponują zwiększenie liczby kursów miejskich autobusów poza miasto, żeby swobodnie mogli dojeżdżać do, i z centrum Płocka. Chcą m.in. termomodernizacji budynków, ochrony miejsc zielonych i naturalnej retencji wód. Podkreślili potrzebę ochrony unikatowych zespołów krajobrazowo-przyrodniczych – jarów: Małej Rosicy i Pisencji. Proponują też zabezpieczenie kolejnych starych drzew – pomników, a także współpracę na rzecz zielonego Płocka ze spółką Orlen.
– Cieszę się, że młodym ludziom nie jest obojętne to, jakim powietrzem oddychają. Klimat bardzo szybko się zmienia i potrzebujemy konkretnych działań, żeby je zatrzymać. Samorząd Płocka podejmuje wiele przedsięwzięć w tym obszarze – dodał prezydent.
W ostatnim czasie w Płocku powstały 2 zbiorniki retencyjne na osiedlu Radziwie. Systematycznie wykonujemy termomodernizację budynków użyteczności publicznej i instalujemy panele fotowoltaiczne (szkoły, urząd, szpital). W ubiegłym roku wykonaliśmy 10 parków kieszonkowych i jeden skwer. Sukcesywnie w ramach zielonej rewitalizacji usuwamy betonowe płyty z chodników i sadzimy w tym miejscu zieleń. W ubiegłym roku w sumie posadziliśmy około 900 drzew, prawie 30 tys. krzewów i blisko 10 tys. roślin wieloletnich. Będziemy kontynuować te zielone działania w bieżącym roku. Pozyskaliśmy też 10 mln zł od spółki Orlen na dodatkowe nasadzenia zieleni w mieście.
W trosce o czyste powietrze dofinansujemy mieszkańcom wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Pozyskaliśmy na ten cel 300 tys. z samorządu województwa mazowieckiego. Podpisana 5 kwietnia umowa to kolejny, ważny krok w kierunku poprawy naszego krajobrazu i jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.
EJ
« Kwietniowe wydarzenia w Muzeum Mazowieckim
Zmiany w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów »