Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rejestracja pojazdów

Moje miasto – moje drzewo

– Mam wasze wsparcie? Sadzimy drzewa? – pytał w środę prezydent Płocka Andrzej Nowakowski młodzież ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24 przed posadzeniem 25 glediczji przy szkolnym ogrodzeniu. Dzieci odpowiedziały piskiem radości i zabrały się do pracy.

Kończymy właśnie sadzenie puli 373 drzew, które wcześniej ozdobiły m.in. pasaż Paderewskiego. W środę posadziliśmy ostatnią partię uroczych 30 glediczii.

25 z nich znalazło miejsce wzdłuż ogrodzenia Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24.

Pięć kolejnych posadziliśmy przy ul. Południowej obok placu zabaw. Lokalizacja nasadzeń została wskazana przez płocczan w ramach akcji „Zapuść korzenie w Płocku”.

– Regularnie mamy już okazję spotkać się na sadzeniu drzew. Okazji takich będzie jeszcze więcej – mówił w środowe południe do zebranych przy ul. Południowej dziennikarzy prezydent Andrzej Nowakowski.

W ostatni poniedziałek otworzyliśmy w Urzędzie Miasta oferty w przetargu na dostarczenie jeszcze 80 kolejnych drzew wraz z niską zielenią, która ma uzupełnić nasadzenia na pasażu Paderewskiego.

Chcemy zamówić po 10 sztuk: klonów polnych, leszczyn, lip drobnolistnych, kasztanowców czerwonych, robinii akacjowej.

A do tego: 3 klony tatarskie, 2 miłorzęby japońskie oraz 25 sztuk sosny czarnej.

Lokalizacja nasadzeń jest w trakcie uzgadniania.

Na ogłoszenie o zamówieniu odpowiedziały cztery firmy, ich oferty są sprawdzane. Jeśli przetarg zakończy się w najbliższym czasie – drzewa zostaną posadzone jeszcze w tym roku.

Drzewa sadził nie tylko ratusz, ale również Miejski Zarząd Dróg. W tym roku w pasach drogowych MZD posadził 104 drzewa oraz 780 krzewów. A w ramach programu „Rozwój Terenów Zieleni w Mieście Płocku” w ostatnich dniach Miejski Zarząd Dróg w Płocku ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie kolejnych nasadzeń drzew i krzewów.

Drogowcy chcą posadzić 205 drzew o obwodzie pnia 30-35 cm. Będą to m.in.: klon pospolity, lipa srebrzysta, robinia akacjowa, lipa drobnolistna i jesion pensylwański.

oraz krzewy. MZD planuje wykonać nasadzenia drzew i krzewów w pasach drogowych na ulicach:

Tysiąclecia,

Dobrzyńskiej,

Traktowej,

Chopina,

Łukasiewicza,

Parcele,

al. Jana Pawła II,

al. Kilińskiego i rondzie Borkowskiego,

Łukasiewicza i rondzie Nafciarzy,

Bielskiej i rondzie Wiadukt.

Przetarg unijny potrwa co najmniej do końca roku, nasadzenia będą więc realizowane w pierwszym półroczu 2022.