Poprzednia wersja strony Plock.eu

Nabożeństwo ekumeniczne

Sacrum

„Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” – to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Wydarzenie ma w Płocku długoletnią i bogatą tradycję. Tydzień modlitw współorganizują miejscowe Kościoły chrześcijańskie: rzymskokatolicki, mariawicki, prawosławny i ewangelicki. W tym roku organizacja tradycyjnych spotkań nie jest możliwa. W związku z tym poszczególne Kościoły przede wszystkim modlą się o jedność chrześcijan w swoich wspólnotach.

Odbędzie się jednak jedno wspólne spotkanie: 25 stycznia (poniedziałek), o godz. 16.30 w kościele św. Dominika (parafia św. Maksymiliana Kolbego na „Górkach”).

Będzie to ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery z kazaniem bp. Karola M. Babiego, biskupa naczelnego Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. W nabożeństwie uczestniczyć będą także przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelickiego.

– W tym roku, choć trwa epidemia, nie zawieszamy ani nie odwołujemy naszej ekumenicznej modlitwy w Płocku. Jednak z racji na obowiązujące obostrzenia sanitarne, nie będziemy się spotykać dzień po dniu, jak to miało zawsze miejsce. Ta nadzwyczajna edycja Tygodnia Ekumenicznego poprowadzi nas w nowe, ale ekumenicznie wiele znaczące miejsce – do kościoła św. Dominika na Górkach. Tam przez wieki modlili się dominikanie, a gdy stamtąd zostali usunięci przez zaborcę pruskiego, ich miejsce zajęli ewangelicy. Po drugiej wojnie światowej kościół ten na nowo stał się świątynią katolicką – przypomina ks. kan. dr Włodzimierz Piętka, diecezjalny referent ds. ekumenicznych.

Dodaje, że za ścianą tego kościoła znajduje się siedziba parafii prawosławnej w Płocku. Na zaproszenie ks. proboszcza Marcina Kowalewskiego, klaretyna, Kościoły chrześcijańskie spotkają się po raz pierwszy, w ramach ekumenicznych modlitw, „w tym wymownym miejscu, które w przeszłości dzieliło i łączyło płockich chrześcijan”.

Źródło: Diecezja Płocka, opr. mp

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»