Rezerwacja wizyty

Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki

Tylko 15 maja, podczas Nocy Muzeów, na każdego, kto odwiedzi Płocką Galerię Sztuki, będą czekały niezwykłe i intrygujące postacie z baśni i legend o Płocku. W sobotni wieczór pojawią się w Galerii Kreski oraz na stronach ponownie wydanej książki „Gwiazdy w Wiśle. Baśnie i legendy o Płocku” z 2008 roku. Wydawnictwo, wznowione w limitowanym nakładzie z okazji jubileuszowego 40-lecia działalności Galerii, zostało wzbogacone o nowe ilustracje autorstwa płocczanina Dominika Mikołajczyka, powstałymi na przełomie 2020/2021 roku. Między godziną 17.00 a 23.00 wstęp wolny.

Na 40 rysunkach, wykonanych suchym pastelem i węglem, pojawiają się wyobrażenia bohaterów baśni i legend, wykreowane przez młodego artystę, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Są to m.in. portrety wodnicy, smoka, królowej elfów czy diabła, obok autentycznych postaci z historii Płocka, i fragmenty zabytkowej architektury Tumskiego Wzgórza. Książka, przez swój walor historyczno-edukacyjny, jest znakomitą okazją do przybliżenia każdemu historii Płocka, zabytków, do zwrócenia uwagi na miejsca godne odwiedzenia. Będzie to nie tylko ciekawa pamiątka, ale i doskonały prezent dla każdego.

Rysunki Dominika Mikołajczyka zagościły nie tylko na stronach okazjonalnego wydawnictwa „Gwiazdy w Wiśle. Baśnie i legendy o Płocku”. Będzie można je także oglądać w Galerii Kreski od 15 do 30 maja na wystawie pod tym samym tytułem. Ponadto, z okazji Nocy Muzeów, zapraszamy między godziną 17.00 a 19.00 na spotkanie z ich autorem. Zachęcamy też do udziału o godz. 20.00 w oprowadzaniu z przewodnikiem po wystawie malarstwa i rysunku Grzegorza Bednarskiego „Dzień dobry, panie Gauguin”.

Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki będzie przebiegać zgodnie z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych. W związku z powyższym, obowiązują wcześniejsze zapisy i ograniczona do dziesięciu ilość osób uczestniczących w spotkaniu z artystą Dominikiem Mikołajczykiem (godz. 17.00 – 19.00) oraz w oprowadzaniu z przewodnikiem po wystawie „Dzień dobry, panie Gauguin” (godz. 20.00).

Ponadto, jednorazowo na terenie Galerii może przebywać do 25 zwiedzających. Informujemy też, że goście PGS są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa, zachowania dystansu i dezynfekcji rąk. Regulamin zwiedzania i Oświadczenie o stanie zdrowia są dostępne na stronie internetowej Płockiej Galerii Sztuki. Decyduje kolejność zapisów, tel. 24 366 43 23 lub 24 366 43 20.

K. Kozłowski, źródło: PGS