Rezerwacja wizyty

Nowa ulica Kościuszki i plac Dąbrowskiego

– Jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia kompleksowej przebudowy ul. Kościuszki, pl. Dąbrowskiego oraz fragmentu ul. Warszawskiej – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Projekt tej przebudowy zakłada przede wszystkim budowę kanalizacji deszczowej na całym odcinku skrzyżowania z ul. Tumską do połowy ul. Warszawskiej (fragment tej ostatniej, który łączy się al. Kilińskiego leży na kolektorach, które zostały już rozdzielone z ogólnospławnych na sanitarne i deszczowe).

Cała ul. Kościuszki od Tumskiej do skrzyżowania z ul. Misjonarską – odcinek o długości blisko pół kilometra – wyglądem ma przypominać drogę sprzed lat. Zostanie wyłożony kostką kamienną (młotkowaną). Chodniki zaś zostaną wykonane z płyt z jasnoszarego granitu strzegomskiego i będą przypominać nawierzchnię ul. Tumskiej. Nowe (ledowe) będzie także oświetlenie.

Taka przebudowa w staromiejskim stylu niesienie ze sobą pewne konsekwencje – Kościuszki będzie nieco węższa, a zatoki parkingowe pozwolą na zatrzymanie auta jedynie wzdłuż jezdni, a nie jak dziś – również w poprzek.

Na pozostałym odcinku – czyli na pl. Dąbrowskiego i na prawie 100 metrach ul. Warszawskiej – projekt przewiduje budowę kanalizacji deszczowej oraz ułożenie nowej nawierzchni.

Ulica Kościuszki

Miejski Zarząd Dróg, który prowadzić ma tę inwestycję, zarezerwował w swoim budżecie wstępnie 8,9 mln zł.

W przetargu na wybór wykonawcy, który trwa, wpłynęły cztery oferty. Najkorzystniejsza (konsorcjum spółki Zielony Ogród oraz Firmy Remontowo-Budowlanej Lipowski) opiewa na kwotę 16,9 mln zł. W tej sytuacji zdecydowaliśmy, że wystąpimy w czwartek 28 kwietnia do radnych o zgodę na zwiększenie wydatków. Jeśli Rada Miasta się zgodzi – inwestycję drogowcy (razem z Wodociągami Płockimi) zakończą za blisko 1,5 roku.

Nie ma dziś jeszcze informacji na temat organizacji ruchu w czasie prac, ale trzeba się liczyć całkowitym zamykaniem tych ulic ze względu na głębokie wykopy. Choć można spodziewać się też, że będzie to następowało odcinkami.

Projekt zakłada zachowanie wszystkich drzew, co więcej – niezależnie od tej inwestycji – przy ul. Warszawskiej posadzimy platana klonolistnego.