Nowe „Korzenie”, Kopernik w oryginale i argentyńskie tango

Silesian Tango Quintet, Kinga Rataj, fot.Stella Skopczyńska
Muzeum Mazowieckie przygotowało wiele atrakcji na drugą połowę września. Najbliższe wydarzenie już w sobotę od godziny 12. w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
„A mama/babcia opowiadała… Spotkania przy łuskaniu soi i fasoli”
Pod takim tytułem w Oddziale Muzeum Mazowieckiego w Wiączeminie Polskim odbędzie się wydarzenie podczas którego będziemy przysłuchiwać się wspomnieniom naszych respondentek i opiekunek ekspozycji – przewodniczek. Będzie to tez okazja do aktywnego udziału nie tylko w takiej pracy, jak łuskanie nasion fasoli czy soi, ale również do włączenia się ze swoimi wspomnieniami i podzielenia się doświadczeniami naszych mam, babć, a może prababć… Uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się m.in. z czym dawniej jadano fasolę i do czego wykorzystywano soję w kuchni olenderskiej. Inspiracją były wieloletnie doświadczenia terenowe i obserwacje pomysłodawczyni wydarzenia kustosz Magdaleny Licy-Kaczan, etnografki, miłośniczki historii opowiadanych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie i kuchni roślinnej.
Wydarzenie jest organizowane w ramach 31.edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Żywe dziedzictwo – Tradycje od pokoleń”. Zapraszamy w sobotę 16 września w godzinach 12.00 – 16.00.
„Nasze Korzenie”
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza 19 września o godzinie 17. na promocję najnowszego numeru półrocznika „Nasze Korzenie”. Czytelnicy znajdą w nim kilkanaście artykułów przybliżających zarówno sylwetki nietuzinkowych ludzi, jak i ciekawe miejsca i zdarzenia z dalszej i bliższej przeszłości północno-zachodniego Mazowsza. Spotkanie zaplanowane jest w auli MMP, przy ul. Kolegialnej 6.
W trakcie wysłuchamy prelekcji Andrzeja Jaskuły z Pracowni Konserwatorsko-Archeologicznej Natfarri pt. „Badania archeologiczno-architektoniczne na terenie byłego klasztoru Benedyktynów w Płocku w 2023 r.”. Do nabycia będzie na miejscu najnowszy numer „Naszych Korzeni” w promocyjnej cenie 4 zł.
Swing w muzeum
W pierwszym koncercie w tegorocznej edycji cyklu Swing Club na Mazowszu, 28 września wystąpi Silesian Tango Quintet & Kinga Rataj z programem Yo soy Maria de Buenos Aires (Jestem Maria z Buenos Aires). Muzyka swingowa rozbrzmi w Muzeum Mazowieckim przy ul. Tumskiej 8 w ostatni czwartek września o godzinie 17.
Czy muzyka Astora Piazzolli może inspirować i być znakomitym materiałem do improwizacji? Niewątpliwie tak. W tym koncercie przedstawiamy projekt muzyczny oparty na twórczości tego wybitnego kompozytora argentyńskiego i wirtuoza bandoneonu. Koncert będzie hołdem dla jego twórczości, szczególnie, że w 2021 roku obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin, a w 2022 roku 30. rocznicę jego śmierci.
Wirtuozerski akordeon, polska mistrzyni Fado, pedagodzy i absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach czyli… SILESIAN TANGO QUINTET & KINGA RATAJ. W ich wykonaniu najpiękniejsze utwory selektywnie złożone w całość, łączą w sobie emocjonujące dźwięki kwintetu instrumentalnego, ekspresję wokalistki wykonującej utwory w oryginalnych językach: hiszpańskim, francuskim, angielskim.
Wyboru najpopularniejszych kompozycji Astora Piazzolli, ich transkrypcji i aranżacji dokonała pianistka i kompozytorka, a zarazem jedna z wykonawczyń koncertu Małgorzata Maliszczak.
Organizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury, a współorganizatorem: Muzeum Mazowieckie w Płocku i Yo Soy Maria de Buenos Aires (Jestem Maria z Buenos Aires). Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Spotkania z historią
2 października o godzinie 17. przy ul. Kolegialnej 6 odbędzie się wykład prof. dr. hab. Jarosława Włodarczyka z Instytutu Historii Nauki PAN pt.: „De revolutionibus… Mikołaja Kopernika. Dzieje odkrycia, dzieje książki”. Prelekcja połączona będzie z prezentacją pierwszego wydania dzieła O obrotach ciał niebieskich (1543), znajdującego się w zbiorach Biblioteki im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
op. EJ
« Wybieraj bezpieczną żywność
Ostrzeżenie meteo – burze z gradem »