Poprzednia wersja strony Plock.eu

O warszawskiej tęczy w Kinie za Rogiem

Kino za Rogiem w Płocku zaprasza na ostatnie spotkanie w ramach 18. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS 2020. Gościem pokazu będzie reżyser filmu „Punkt zapalny” – Wojtek Jankowski.

„Punkt zapalny” to filmowa opowieść o tęczy, niezapomnianej instalacji autorstwa Julity Wójcik. Artystka tworzyła swoją tęczową instalację w pogodnej i inspirującej atmosferze Domu Pracy Twórczej Wigry, z myślą o wielu znaczeniach i konotacjach przywoływanego symbolu – wszystkich pozytywnych. Wkrótce jednak, gdy kolorowy i łączący w zamierzeniu projekt stanął na warszawskim Placu Zbawiciela, okazał się dla niektórych nie do zniesienia. Jednoznacznie kojarzona ze społecznością LGBT+ tęcza siedem razy była podpalana i odbudowywana. Tym bardziej pokochały ją osoby, które nie chciały godzić się z symboliczną przemocą. Również inne rozsiane po Polsce tęczowe prace artystyczne rozpalały emocje, wywołały dyskusje i były przedmiotem ataków.

„Punkt zapalny” inspirowany jest „Tęczą” uwikłaną w spór światopoglądowy. Film jest próbą wsłuchania się w dyskurs wokół symbolu tęczy, a także znalezienia klucza do odczytania wielowymiarowego znaku otwartego i ukazania szerokiemu odbiorcy roli sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej. Opowiada o polskich sporach i podziałach, o trudzie wychodzenia z informacyjnych baniek i budowania wspólnoty.

Pokaz filmu odbędzie się w najbliższy czwartek (29 października) o godz. 18 w Kinie za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10). Wstęp jest bezpłatny. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserem filmu, Wojtkiem Jankowskim. Ze względu na ograniczenia (25 proc. wypełnienia sali) wprowadzono rezerwację miejsc. Chętni proszeni są o wysłanie maila na adres kinozarogiem@pokis.pl i wpisanie w tytule słowa: TĘCZA.

Organizatorem Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS 2020 jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Źródło: Kino za Rogiem, opr. mp

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»